Microsoft kaže da je CrowdStrikeov problem pogodio 8,5 milijuna računala
Iako je riječ o tek manje od 1% računala s Windowsima u svijetu, posljedice su bile ogromne, od zastoja zračnog prometa, preko otkazivanja medicinskih zahvata, pa do pada bankarskih sustava diljem svijeta
Pogrešno puštena zakrpa, koja se automatski instalirala na milijune računala diljem svijeta, dovela je IT sustave na naslovnice, a IT stručnjake u sve medije. Svi su odmah doznali da je "svijet stao" zbog pogreške u softveru, putnici su zapeli u zračnim lukama, pacijenti u bolnicama, a mnoge tvrtke nisu mogle nastaviti s radom dok im računala nisu osposobili njihovi nadležni informatičari. Vrlo brzo incident sa softverom Falcon Sensor kompanije CrowdStrike proglašen je "najvećim IT prekidom rada u povijesti" – no, koliko je zapravo on bio raširen?
Zahvaćeno manje od 1%
Microsoft je, naime, na svojem blogu objavio kratki tekst o tome što se događalo unutar njihovog ekosustava, budući da je CrowdStrikeov softver u beskonačnu petlju resetiranja bio izbacio samo računala s Windowsima. Iz Redmonda poručuju da su odmah, iako nije riječ o njihovoj pogrešci, započeli komunikaciju s odgovornima i s korisnicima. Poslali su stotine svojih stručnjaka na teren kako bi popravili stvar kod korisnika, objavili upute za otklanjanje posljedica softverske greške i klijente u stvarnom vremenu obavještavali o ispadima svoje Azure infrastrukture.
Ipak, iako je dojam od petka bio da se u svijetu dogodila IT kataklizma neviđenih razmjera, iz Microsofta kažu da je zahvaćeno bilo "samo" 8,5 milijuna računala s Windowsima. To je manje od 1% svih računala s tim operacijskim sustavom trenutačno aktivnih u svijetu. "Iako je taj postotak malen, šire ekonomske i društvene posljedice odražavaju korištenje CrowdStrikeovih rješenja u kompanijama koje pružaju brojne kritične usluge", kažu iz Microsofta.
Izvukli su i neke pouke. Incident im je, kažu, pokazao koliko je njihov ekosustav zaista međusobno povezan, od pružatelja usluga računalstva u oblaku, preko softverskih platformi, dobavljača sigurnosnih rješenja pa do kupaca. Ovaj je događaj i dobar podsjetnik na to koliko je bitno u IT okruženju koristiti sigurne metode isporuke softvera i koristiti postojeće mehanizme za oporavak u slučaju većih problema.
Usput rečeno, dionice CrowdStrikea u petak su trgovinski dan na Wall Streetu završile s padom cijene od 11,5%, a Microsoftove s tek padom manjim od 1%.