Britansko ministarstvo želi pristup šifriranim podacima svih Appleovih korisnika
Britansko Ministarstvo unutarnjih poslova traži od Applea pristup šifriranim podacima svih korisnika globalno. Apple razmatra ukidanje svoje usluge šifrirane pohrane u UK-u, no to možda neće biti dovoljno jer britanska vlada želi pristup i izvan svojih granica...
![Ilustracija: I.P.](/img/britansko-ministarstvo-zeli-pristup-sifriranim-podacima-svih-appleovih-korisnika_bqJd6h.png)
Britansko Ministarstvo unutarnjih poslova pokrenulo je dosad neviđenu inicijativu koja bi mogla značajno utjecati na digitalnu privatnost diljem svijeta. Prema ekskluzivnom izvještaju Washington Posta, britanska vlada traži od Applea da omogući pristup šifriranim privatnim podacima svih svojih korisnika globalno, ne samo u Velikoj Britaniji.
Zahtjev ministarstva proizlazi iz britanskog Zakona o istražnim ovlastima iz 2016. godine, poznatijeg kao "Povelja o nadzoru". Vlada svoj zahtjev opravdava potrebom za učinkovitijom borbom protiv kriminala i terorizma, no njegov doseg daleko nadilazi granice Velike Britanije.
Apple odgovara: potpuno ukidamo usluge šifriranja
Apple razmatra radikalan odgovor na ovaj pritisak - potpuno ukidanje svoje usluge šifrirane pohrane podataka u Velikoj Britaniji. Međutim, to možda neće biti dovoljno jer britanska vlada inzistira na pristupu podacima korisnika i izvan svojih granica, uključujući i Sjedinjene Države.
Sporna usluga o kojoj je riječ zove se Advanced Data Protection (ADD), koju je Apple uveo 2022. godine. Ova funkcija omogućuje korisnicima da šifriraju svoje podatke u oblaku tako da im samo oni mogu pristupiti - čak ni Apple nema ključ za otključavanje tih podataka. Zanimljivo je da je Apple planirao uvesti ovu zaštitu i ranije, ali je privremeno odustao nakon protivljenja FBI-ja.
ADD - ključna obrana od hakiranja
Iako većina korisnika Appleovih uređaja ne koristi ovu naprednu zaštitu, ona predstavlja ključnu obranu od hakiranja i sprječava uobičajene metode kojima policija pristupa digitalnim sadržajima, poput fotografija i poruka. Trenutno policija često dobiva pristup podacima kroz sudske naloge koje Apple mora poštovati, ali samo za nešifrirane podatke.
Istovremeno, američke sigurnosne agencije, uključujući FBI i NSA, paradoksalno zagovaraju jaču enkripciju nakon što su otkrili velike sigurnosne proboje za koje sumnjaju da su ih izveli kineski hakeri.
Klasična dilemu između nacionalne sigurnosti i osobne privatnosti
Slične pritiske doživljavaju i druge tehnološke tvrtke. Google na svojim Android uređajima nudi šifrirane sigurnosne kopije od 2018. godine, dok Meta pruža šifriranu pohranu za WhatsApp. Obje kompanije, poput Applea, tvrde da odbijaju ugradnju bilo kakvih "stražnjih vrata" u svoje sigurnosne sustave.
Ako britanska vlada uspije u svom naumu, to bi moglo potaknuti lavinu sličnih zahtjeva iz drugih zemalja. Tehnološke tvrtke tada bi se suočile s teškom odlukom - oslabiti sigurnost svojih proizvoda ili se povući s određenih tržišta. Ova situacija postavlja fundamentalno pitanje za digitalno doba: kako uravnotežiti legitimne potrebe sigurnosnih službi s temeljnim pravom građana na privatnost?