Reolink Argus 3 Ultra - Bežična, s baterijom
Glavna karakteristika nove generacije Reolinkovih baterijskih nadzornih kamera dizanje je razlučivosti na 4K, a Argus 3 Ultra tu nije iznimka

Senzor | 1/2,7" CMOS |
---|---|
Objektiv | Nije navedeno |
Kut snimanja (horizontalni / vertikalni) | 105° H, 55° V |
Pan / tilt raspon | Nema |
Maksimalna razlučivost (primarni / sekundarni stream) | UHD 4K (3.840 x 2.160 @ 15) / Full HD (896 x 512 @ 15) |
Framerate i bitrate (primarni / sekundarni stream) | 10 – 15 FPS (1.024 – 4.096 kBit/s) / 10 – 15 FPS (64 – 672 kBit/s) |
Kodek | H.265 |
Zaštita kućišta | IP65, -10 °C do 55 °C |
Povezivost | IP65, -10 °C do 55 °C |
Noćna rasvjeta | IR do 10 m (6 LED-ica 850 nm, 0,8 W), reflektor (2 LED-ice 6.500 K, 2 W) |
Senzor pokreta | PIR, 100°, udaljenost podesiva do 10 m |
Audio | Integrirani mikrofon i zvučnik (dvosmjerna komunikacija) |
Pohrana videa | Utor za microSD karticu (do 128 GB) |
Napajanje | 21,6 Wh punjiva baterija, USB-C port, solarni panel Reolink Solar Panel 2 (6 W) |
Mogućnosti | PIR senzor za prepoznavanje pokreta, izrez tijekom gledanja streama, sirena, portafon, dijeljenje kamere, timelapse, Reolink Cloud |
Dimenzije i masa | 127 x 90 x 56 mm, 335 g |
Jamstvo | 2 godine |
Dojam | Zgodna 4K nadzorna kamera, vrlo detaljne slike, pogodna za korištenje na mjestima do kojih je teško ili nemoguće dovući strujnu utičnicu ili Ethernet kabel s PoE funkcionalnošću |
Prije dvije godine pojavio se na tržištu Argus 3 Pro – Reolinkova nadzorna kamera razlučivosti 2,5K (2.560 x 1.440), s integriranom baterijom, predviđenom za nadopunjavanje pomoću solarnog panela, s Wi-Fi povezivosti, a bez PTZ funkcionalnosti. Nedavno je Reolink odlučio obnoviti modele svojih baterijskih, "solarnih" kamera, nadogradivši ih mogućnošću snimanja i streamanja videa u 4K (Ultra HD) razlučivosti, zbog čega su u nazivu dobile sufiks "Ultra".
Izvana, Argus 3 Ultra vrlo je sličan svom prethodniku. To znači da je riječ o kameri simpatična izgleda, dobre kvalitete izrade, relativno kompaktnih dimenzija. Sprijeda ima objektiv vrlo korisne širine snimanja (veće nego nedavno opisani Go PT Ultra), mikrofon, LED rasvjetu (infracrvenu i dnevno bijelu), plavu statusnu LED-icu, senzor za ambijentalno osvjetljenje i, ono što najčešće razlikuje baterijske od klasičnih nadzornih kamera, PIR senzor.
Pasivan, infracrveni
PIR senzor pasivni je senzor za infracrveni dio elektromagnetskog spektra, koji se u nadzornim kamerama iskorištava za prepoznavanje pokreta. On je ključan kod baterijskih nadzornih kamera jer prilikom rada troši izrazito malo energije.
Kada PIR senzor registrira pokret, kamera se budi iz svojevrsnog stanja pripravnosti i počne snimati, pritom eventualno uključivši rasvjetu, ako je premalo svjetla u kadru. To ujedno znači da kamere s PIR senzorom ne mogu snimiti ono što se dogodilo prije nego što je senzor registrirao pokret. PIR senzor ove kamere funkcionirao je zadovoljavajuće, iako ponekad malo nekonzistentno, te bismo voljeli da je malo osjetljiviji.
Zbog prirode PIR senzora, ako vam nije nužno da kamera radi na bateriju (znači, ako možete do kamere dovući strujni ili mrežni PoE kabel), vjerojatno je bolje odabrati nadzornu kameru bez PIR senzora, kod koje kamera cijelo vrijeme analizira kadar. Ako treba raditi na bateriju, onda je, naravno, kamera s PIR senzorom obavezna.
Uz pokretanje snimanja nakon što otkrije pokret, kamera vas može obavijestiti pomoću mobitela o registriranju pokreta te može snimku uploadati u Reolinkov oblak. To je jedna od kamera koja je kompatibilna s Reolinkovim Cloudom, a ako imate samo jednu Reolinkovu cloud kameru, Reolinkov Cloud možete koristiti i besplatno. Tada dobivate gigabajt prostora na njegovom poslužitelju, te čuvanje uploadanih snimki do tjedan dana, no taj plan morate obnavljati svakih mjesec dana (obnavljanje je besplatno).
Kada smo već spomenuli rasvjetu – dnevno bijela LED rasvjeta je dobra, iako s njom po noći nećete vidjeti onoliko daleko koliko se to može uz pomoć infracrvene rasvjete. Stoga, ako imate potrebe vidjeti daleko u prostor, možda je bolje isključiti tu dnevno bijelu LED rasvjetu (uz nju se noćni video snima u boji), i umjesto nje koristiti infracrvenu – dobijete crno-bijelu sliku, ali vidi se dalje. Možete si pomoći podešavanjem opcija slike ili podizanjem tamnih tonova u nekom programu za videomontažu, ako je potrebno.
Druge mogućnosti
Argus 3 Ultra nema elektromotoriće ni zumirajući objektiv, odnosno ne nudi PTZ (pan-tilt-zoom) funkcionalnost. To znači da ćete pažljivo trebati odabrati mjesto za njegov smještaj, što će biti lakše nego kod kamera koje se napajaju iz strujne utičnice, jer ga možete nositi okolo sa sobom, pomicati i gledati u Reolinkovoj aplikaciji na mobitelu je li to kadar koji želite.
Kada ste odabrali lokaciju, slijedi montiranje na zid ili strop, ili kakvo drugo mjesto. Argus ima nosač s kuglastom glavom, koji mu omogućuje smještaj na strop ili zid. Baza nosača ušarafi se s dva samourezna šarafa (koristit ćete i isporučene tiple, ako ćete montirati na zid), zatim se ostatak nosača s kuglastom glavom pričvrsti za tu bazu, a kamera se preko standardnog navoja za stativ pričvrsti za kuglastu glavu. Pritom je kameru potrebno usmjeriti pa potom do kraja stegnuti nosač.
S obzirom na to da nema elektromotoriće za pokretanje, bit će ga malo teže idealno usmjeriti, a i ne možete ga na daljinu rekadrirati. Baza inače ima i proreze za isporučenu traku, pomoću koje kameru možete montirati na granu ili deblo. Na otvornoj slici vidite kako smo je mi trakom montirali na drvenu gredu (i to naglavačke), no to bi bilo samo privremeno rješenje – zbog težeg pristupa i činjenice da je greda četvrtasta, a ne okrugla, poput grane, traku nismo do kraja uspjeli stegnuti, pa se kamera mogla rukom pomicati naprijed-natrag.
Kamera ima mikrofon i zvučnik, što u pravilu podrazumijeva da podržava dvosmjernu komunikaciju te kako ima sirenu za upozoravanje uljeza. Voljeli bismo da je snimljeni zvuk malo glasniji, a i da je zvučnik u kameri malo glasniji, pogotovo u slučaju sirene.
Kad je riječ o bateriji – ako imate strujnu utičnicu blizu kamere, kameru možete spojiti na punjač za mobitel (za njega ćete se sami morati pobrinuti, jer ne dolazi s kamerom), ili možete dopuniti internu bateriju spajanjem kamere na neki powerbank (kamera nema izmjenjivu bateriju pa da možete samo zamijeniti praznu bateriju punom). Bolje rješenje od powerbanka kupnja je solarnog panela. Ako ga se odlučite kupiti u paketu s kamerom (tada je riječ o Reolinkovom panelu Solar Panel 2, snage 6 W), taj paket koštat će vas 30 eura više nego da kupujete samo kameru.
Koliko dugo će interna baterija izdržati bez nadopunjavanja preko solarnog panela, ovisi o tome koliko kamera mora "raditi" – koliko često se mora aktivirati i snimati, koliko dugo streamati. Prema našim kalkulacijama, kamera bi u stanju pripravnosti (kada PIR senzor radi) trebala izdržati više tjedana, a zapravo možda i nekoliko mjeseci (to je najteže predvidjeti, zbog nemogućnosti testiranja potrošnje bez LED-ice koja signalizira da je uštekano vanjsko napajanje).
Kada bi kontinuirano snimala pod dnevnim svjetlom, trebala bi izdržati više od 11 sati snimanja, odnosno više od 10 sati streamanja (gledanja žive slike s kamere u Reolinkovoj aplikaciji na mobitelu ili računalu). Po noći, uz IR rasvjetu prilikom snimanja, puna baterija trebala bi izdržati preko sedam sati snimanja, a uz dnevno bijele LED-ice preko četiri sata. U praksi, kamera će u većini slučajeva biti dostupna uvijek, čak i ako vas zadesi višednevno razdoblje bez sunčeve svjetlosti, pogotovo ako se ne nalazi na mjestu gdje se pred njenim objektivom neprestano nešto događa.
Kakva je slika?
Kvaliteta slike slična je sestrinskoj kameri, Go PT Ultra, samo što objektiv pokriva širi kut, što pozdravljamo. To znači da se dobiju relativno neutralne boje (poništi se toplina boje u večernjim satima), izvrsna detaljnost slike kad ima dovoljno svjetla (zamuljana slika sa sporim zatvaračem pri slabom ambijentalnom osvjetljenju), te solidni, ali ne i iznimno dobar dinamički raspon. Zbog količine uhvaćenih detalja, kod ove kamere očito je da doista ima 4K senzor, za razliku od nekih drugih kamera, koje nominalno daju 4K snimke i streamove, ali nemaju 4K senzor, nego upscaleaju s niže razlučivosti.
Za bolji dinamički raspon u snimkama potrebno je podesiti neke postavke kamere u aplikaciji, ili u programu za videomontažu dignuti tamne tonove, odnosno spustiti svijetle. Naime, dosta onog što proguta mrak, ili što se spali zbog preeksponiranosti kada snimke gledate u aplikaciji ili u nekom programu za reprodukciju datoteka, zapravo nije izgubljeno, nego se može spasiti prilikom obrade videa.
Aplikacije su iste kao i za sve druge Reolinkove kamere, pa se već ponavljamo kad kažemo da nam se sviđa vrlo dobra, intuitivna mobilna aplikacija, dok na aplikaciji za Windowse treba dobrano poraditi, jer nepotrebno otežava rad s kamerom (ponajviše u pogledu kopiranja snimki s kamere na računalo).
Ako vam treba Wi-Fi kamera koja neće previše privlačiti pozornost prolaznika, a koju nemate potrebe rekadrirati, i postavili biste je negdje gdje ne možete dovući strujnu utičnicu, Argus 3 Ultra vrlo je dobar izbor – osobito kada se upari sa solarnim panelom.
Reolink Argus 3 Ultra
- Vrlo detaljna slika
- Može se postaviti na mjesto bez struje
- Može se objesiti za granu ili pričvrstiti za stablo
- Vrlo dobra autonomija na internim baterijama
- Kompatibilna s Reolinkovim Cloudom
- Dobra mobilna aplikacija
- Voljeli bismo da je PIR senzor malo osjetljiviji
- Nosač nije najsretnije riješen (teže usmjeravanje kamere)
- Sirena nije baš glasna
- Aplikaciju za Windowse treba poboljšati