Recenzije

Honor 50 - Povratak uz punokrvne Googleove servise

Dragan Petric utorak, 16. studenog 2021. u 09:50

Nekadašnja pod-marka Huaweija je izdvajanjem od matične kompanije stekla uvjete da ponovno surađuje s Googleom, vrativši se na naše tržište s uređajem koji pretendira biti „best buy“ sezone…

Karakteristike Honora 50
Ekran 6,67" (1.080 x 2.340 piksela)
Procesor Qualcomm Snapdragon 778G 5G
RAM / Memorija 6 / 8 GB, 128 / 256 GB
Kamere 108 MP + 8 MP + 2 MP + 2MP, 32 MP selfie
Dimenzije i masa 150 x 74 x 7,8 mm, 175 g

Kada je zbog američko-kineskog gospodarskog rata Trump onemogućio suradnju Googlea i Huaweia, kineski je gigant – zajedno sa svojim pod-brendom Honorom – taman trebao zasjesti na svjetski tron industrije mobilnih telefona. U međuvremenu, Honor je prodan „trećoj strani“, što mu je omogućilo da – ipak – na svoje telefone instalira punokrvne Googleove servise, pa se nakon gotovo dvije godine vratio i na naše tržište, s modelom Honor 50.

Nemoguće je ne primijetiti izuzetnu sličnost ovog uređaja s jednako tako nedavno predstavljenim mobitelom Huawei nova 9 – ona je rezultat činjenice da su oba uređaja razvijana u vrijeme dok je Honor još bio dio Huaweija. Ipak, razlike postoje i to ne samo u dostupnim bojama. Ponajviše se odnose na setup kamera, koji je posve drugačiji u ova dva telefona, kao i u činjenici da Qualcommov čipset u Honoru 50 dolazi s podrškom za 5G mreže. Dakako, najveća razlika je u softverskoj platformi, obzirom da Honor 50 ima „uobičajenu“ Googleovu platformu, tj. Google Mobile Services, a Googleovim Play Storeom.

Mladenački dizajn

Izvana, Honor 50 izgleda poput punokrvnog flagshipa, čemu u prilog ide izuzetno uvjerljiv finiš i vrlo moderan, mladenački dizajn. Telefon ima staklenu površinu i s prednje i sa stražnje strane, spojenu aluminijskom šasijom, a odlikuje ga i izuzetna elegancija, obzirom da je „debeo“ svega 7,8 milimetara.

Vrlo je i lagan, premda fenomenalno sjeda u ruci i pruža vrlo ugodnu upravljivost, zahvaljujući zaobljenjima ekrana s lijeve i desne strane. Dostupan je u višebojnim izvedbama (primjerice, s repetitivnim logotipom Honora na poleđini ili šljokicama uz temeljnu srebrnu boju), po čemu se vrlo lako ističe među konkurencijom.

Njegov je glavni adut, međutim, ekran. Riječ je o OLED-u dijagonale 6,57 inča s rezolucijom od 1.080 x 2.340 piksela koji prekriva 89.7% površine prednje plohe telefona koji pruža mogućnost dinamičkog osvježavanja slike do 120 Hza, uz osjetljivost na dodir od 300 Hza, što je – za sada – još uvijek karakteristika isključivo top-modela na tržištu. Prikaz slike je utoliko izuzetno ugodan oku, uz postojanost kontrasta pri svim vremenskim uvjetima i natprosječnu saturaciju boja te prilagodljivu fluidnost slike.

Hardverski, uređaj dolazi s Qualcommovim najnovijim čipsetom za mid-range smartfone, 6-nanometarskim osam-jezgrenim Snapdragonom 778G 5G, ali i s izuzetnim memorijskim kapacitetima – ponovno karakterističnim za jače modele – od 6 GB RAM-a i 128 GB pohrambene memorije, odnosno 8 GB RAM-a i 256 GB memorije za pohranu. Softverski, tu je Android OS 11 i Magic UI 4.2, koji je, zapravo, identičan EMUI UI-ju na kojeg su navikli korisnici Huaweijevih mobitela.

Brzo punjenje

Uz spomenute tanašne dimenzije, ne iznenađuje što je proizvođač u ovaj uređaj uspio ugraditi bateriju tek prosječnog kapaciteta 4.300 mAh, no njezina se autonomija pokazala optimalnom, pa je moguće pouzdati se u ovaj uređaj do kasnih noćnih sati uz intenzivno korištenje, ukoliko je bio na punjaču prethodne noći.

Pouzdanosti u prilog ide i činjenica da se s njime isporučuje punjač snage 66W, koji će posve praznu bateriju biti u mogućnosti napuniti „do vrha“ za 45 minuta. Kako sve više konkurentskih proizvođača odlučuje ne isporučiti punjač s telefonom (a kamoli brzi), ovo je hvale vrijedan podatak.

Kamere su, zapravo, jedina karakteristika Honora 50 koja ga „odaje“ kao predstavnika srednje klase uređaje. Setup se sastoji od četiri leće na pozadini, gdje glavna kamera ima senzor maksimalne rezolucije 108 megapiksela, a koji kreira sasvim prosječne fotografije za ovaj cjenovni razred, s kojima će svi biti zadovoljni. Tu je i 8-megapikselna širokokutna kamera, kao i 2-megapikselna makro-leća te 2-megapikselni dubinski senzor.

Optičke stabilizacije, međutim, nema. To znači da ćete u uvjetima dobrog osvjetljenja dobivati itekako dobre fotografije, dok će po noći – posebice ako se krećete – one biti s kudikamo manje detalja i sa zamjetnim šumom, što se može eliminirati fiksiranjem mobitela i dužom ekspozicijom u noćnom načinu snimanja.

Za pohvaliti je svakako iznimno korisnu širokokutnu leću, koja je puno bolji izbor od zumirajuće leće (osobito kada nemamo OIS). Selfie kamera je standardno natprosječno dobra za Honor (i Huawei) i ima rezoluciju od 32 megapiksela.

Kada se sve zbroji i oduzme, može se zaključiti da se ovdje – u stvari – radi o jednom od najznanimljivijih modela na razmeđu premium mid-range i near-flagship kategorije mobitela, kakva je osobito popularna zadnjim mjeseci. S cijenom koja ne prelazi 4.000 kuna uz osnovne memorijske postavke, Honor 50 je ozbiljan kandidat za sezonalni „best buy“.

Honor 50

  • Ekran
  • Dizajn i finiš
  • Memorijski kapacitet
  • Baterija i punjač
  • Fotografije u lošijim uvjetima osvjetljenja
Dizajn i finiš 10
Performanse 7
Baterija 9
Kamere 6
Ekran 10
Ukupno 8
Cijena 3.999 kn (6 / 128 GB), 4.499 kn (8 / 256 GB) Prikaži sve cijene
Bug 349 prosinac 2021.