Recenzije

Fractal Design Scape - Radi malo, radi dobro

Davor Šuštić subota, 12. srpnja 2025. u 09:00

Fractal se ne odlučuje lako na pokretanje nove linije proizvoda, no kada to učini, rezultati su sjajni – što tvrtkin prvi bežični headset dokazuje

SPECIFIKACIJE
Izvedba Zatvoreni, naglavni
Zvučničke jedinice Dinamičke (20-20.000 Hz)
Povezivost 2,4 GHz, Bluetooth (SBC, AAC), USB
Masa 338 g
Jamstvo 2 godine
Dojam U gotovo svakom pogledu novi najpoželjniji bežični headset na tržištu

Švedski Fractal Design ime je izgradio na kućištima, ponajviše onima iz linije Define, koja su skandinavsku tvrtku definirale (!) kao nekoga tko prepoznaje potrebe korisnika, i itekako ih zna zadovoljiti. Iako su se kućišta Define inicijalno držala načela koja danas više ne vrijede – naglasak je tada bio na akustičkoj izolaciji bočnih stranica, umjesto na vidljivosti ugrađenih komponenata kroz kaljeno staklo – Fractal se izuzetno dobro prilagođavao trendovima, pa je svoj zvjezdani status zadržao sve do danas.

Unatoč snažnom brendu, Fractal uspješno odolijeva porivu da zađe u sve sfere računalnih periferija. U ovom smo desetljeću od tvrtke tako vidjeli samo dva nova proizvoda: izvrsni stolac Refine, predstavljen prošle godine, i nedavno lansirani bežični headset Scape. U oba slučaja radi se o uređajima koji ne oponašaju tuđe dizajne, niti nisu priprosto preimenovani postojeći proizvodi (praksa zvana white-labeling), već su razvijeni od nule, s jasnim ciljevima, pa ostavljaju dojam zaokružene cjeline. Za Scape to konkretno znači da se radi o jednom od ponajboljih headseta više klase, do te mjere da cijenu od oko 230 eura, koliko će vas u Hrvatskoj stajati, ne smatramo pretjeranom.

Zamamni minimalizam

Kad je riječ o dizajnu, zanimljivo je uočiti da Scape dijeli dizajnersku filozofiju sa stolicom Refine, i s njome se savršeno uklapa. Radi se o headsetu minimalističke estetike i čistih linija, dostupnom u bijeloj i crnoj izvedbi. Školjke slušalica suptilno su ukrašene Fractalovim amblemom, a na dodir odišu luksuzom, zahvaljujući mekanom materijalu, nalik silikonu, kojim su obložene. Na isti je način načinjena vanjska strana obruča. Sâm obruč sa slušalicama je povezan pomoću čvrstih, aluminijskih nosača, koji slušalicama daju taman toliko fleksibilnosti da bi se mogle prilagoditi glavama svih veličina i oblika. Svi dijelovi koji dolaze u kontakt s glavom korisnika – tu mislimo na unutarnju stranu obruča i jastučiće slušalica – ispunjeni su memorijskom pjenom i omotani gusto tkanim platnenim materijalom. Zahvaljujući tome, slušalice "dišu" mnogo bolje no što bi to bio slučaj da su zavijene u umjetnu kožu, pa nema rizika da ćete nakon sat vremena korištenja biti primorani provjetriti uši. Jastučići su fiksirani za ovalni plastični nosač, i u jednom se potezu mogu odvojiti od slušalica (i jednako tako vratiti na mjesto). Fractal trenutačno ne nudi zamjenske platnene jastučiće ili varijantu od nekog drugog materijala, ali sama izvedba tog detalja daje nam do znanja kako će to u bližoj budućnosti biti slučaj. Dobro je što je tome tako, jer se tako znatno produljuje životni vijek uređaja, s obzirom na to da njegov najpotrošniji dio s lakoćom možemo zamijeniti novim. Doduše, kako se tkanina doima identičnom onoj od koje je načinjena platnena varijanta stolice Refine, ne očekujemo da će doći do osobite degradacije Scapeovih jastučića, čak ni nakon višegodišnjeg korištenja.

Na tipku za prebačaj zvučnih profila, smještenu na desnu slušalicu, treba se naviknuti – jedno vrijeme vjerojatno ćete ju nehotično pritiskati
Na tipku za prebačaj zvučnih profila, smještenu na desnu slušalicu, treba se naviknuti – jedno vrijeme vjerojatno ćete ju nehotično pritiskati

Za upravljanje headsetom koriste se isključivo fizičke kontrole – još jedan dokaz da Fractal shvaća što korisnici žele – strateški podijeljene između lijeve i desne slušalice. Na lijevoj se nalazi metalni kotačić, pomoću kojeg namještamo glasnoću zvuka te pauziramo, puštamo i preskačemo pjesme. Ispod njega je velika tipka za isključenje mikrofona. Ona može utišati primarni, odvojivi mikrofon, no kako je njega praktičnije isključiti jednostavnim podizanjem prema gore, češće ćete ju koristiti za isključivanje sekundarnog, integriranog mikrofona. Potonji se koristi kad god "glavni" mikrofon nije spojen, što će biti slučaj u situacijama kad Scape ponesemo izvan kuće i povežemo s mobitelom preko Bluetootha.

Prebacivanju između 2,4-gigahercne bežične konekcije i Bluetootha namijenjen je prekidač na lijevoj slušalici, smješten između spomenute tipke za deaktivaciju mikrofona i posljednje tipke na toj strani – one za uključenje i isključenje headseta.

Višefunkcijski kotačić služi namještanju glasnoće zvuka i preskakanju pjesama
Višefunkcijski kotačić služi namještanju glasnoće zvuka i preskakanju pjesama

Iz opisane izvedbe očito je da Scape ne može istodobno primati zvuk preko 2,4-gigahercne bežične konekcije i Bluetootha, već isključivo jedne ili druge, što smatramo jednim od njegovih malobrojnih nedostataka. "Dvostruka" istodobna bežična konekcija ima nekih praktičnih beneficija, poput odgovaranja na telefonske pozive dok slušamo zvuk s računala, ali takvo što u slučaju Scapea nije opcija.

Elegantna rasvjeta

Na desnoj slušalici nalazimo tipku za uključenje i isključenje RGB osvjetljenja. Fractal nije ostao imun na dodavanje rasvjete, niti bi to, s obzirom na afinitete mlađe publike, bilo razborito, ali sama implementacija svjetlosnih efekata neobično je elegantna. Naime, umjesto napadnih LED-ica i šara na vanjskoj strani slušalica, svjetlost proizvode dvije polukružne trake, prekrivene mliječnobijelim difuzorom, postavljene unutar procijepa između jastučića i školjki.

Na desnoj slušalici još se nalazi tipka za prebačaj zvučnih profila, pri čemu je trenutačno aktivni profil naznačen pomoću triju LED-ica ispod te tipke. Smještaj tipke nije idealan – u prvih tjedan dana druženja sa Scapeom, redovito smo ju pritiskali prilikom skidanja headseta s glave, i pritom nehotično mijenjali njegov zvuk. S vremenom ćete se, poput nas, naviknuti da ga uhvatite tako da se to ne događa, ali da smo bili oduševljeni što nas jedan headset tjera na promjenu navika – pa i nismo.

Osim u crnoj, Scape je dostupan i u jednako atraktivnoj bijeloj izvedbi
Osim u crnoj, Scape je dostupan i u jednako atraktivnoj bijeloj izvedbi

Najzad, desna slušalica sadrži USB-C konektor, namijenjen punjenju baterije i korištenju headseta u žičnom režimu. Za punjenje baterije ga, doduše, nećete koristiti gotovo nikad, s obzirom na to da uz Scape dolazi fantastična bazna stanica, koja nam ne daje samo mjesto za odlaganje headseta kad se on ne koristi, već funkcionira i kao mjesto za njegovo bežično punjenje, kao i točka prijema i odašiljanja bežičnog signala. Sjajno!


Bazna stanica - Rješenje za beskonačnu bateriju

Kad je u pitanju priložena bazna stanica, Fractal je zaista mislio na svaki detalj. Nakon što headset spustimo na nju, ugrađeni magneti pomažu nam da on precizno sjedne na svoje mjesto, nakon čega smjesta započinje induktivno bežično punjenje. Snaga bežičnog punjenja je 5 W, a koristi se standard Qi, dobro poznat iz svijeta mobitela. Nakošene podloške na baznoj stanici – iz lijeve se vrši bežični prijenos električne energije u slušalice – prekrivene su istom tkaninom poput ostatka headseta, čime oni čine estetski savršeno skladnu cjelinu, a istodobno se sprečava grebanje školjki. Bazna stanica ima izrezanu udubinu za glavni mikrofon pa ga nije potrebno skidati – štoviše, upravo ćete tako znati na koju ga stranu trebate okrenuti.

Na donjoj strani bazne stanice načinjeni su kanali za provođenje USB kabela, pomoću kojeg se ona spaja s računalom, a ugrađen je i dodatni USB Type-A port, namijenjen spajanju priloženog bežičnog prijamnika. Samim time, Fractalova bazna stanica nije samo mjesto za držanje i punjenje headseta, već i točka za uspostavu bežične komunikacije. Kako se radi o nečemu što ćete držati na radnoj površini, nadohvat ruke, na lukav su način zajamčene besprijekorne bežične performanse uređaja. Scape je, spomenimo i to, jedan od rijetkih headseta koji su nam uredno radili dok smo se kretali po prizemlju kuće, s baznom stanicom i bežičnim prijamnikom na katu iznad.

Izvrsna bazna stanica služi kao postolje za headset, bežično puni njegovu bateriju te sadrži skriveni konektor za spajanje bežičnog prijamnika
Izvrsna bazna stanica služi kao postolje za headset, bežično puni njegovu bateriju te sadrži skriveni konektor za spajanje bežičnog prijamnika

Suživot sa Scapeom izuzetno je ugodan. Kad ga podignete s bazne stanice, on se automatski uključuje i dočeka vas s potpuno napunjenom baterijom. Kad ste gotovi s korištenjem, vraćate ga na njegovo mjesto, na kojem će se on do idućeg korištenja napuniti. Samim time, trajanje baterije i čin spajanja na punjač prestaju biti nešto o čemu treba razmišljati.

Usput budi rečeno, jedno punjenje baterije dostatno je za oko 40 sati kontinuiranog rada bez aktivne RGB rasvjete, odnosno oko 24 sata uz uključene RGB efekte. Potpuno bežično punjenje headseta traje nešto manje od tri sata, a 15-minutno punjenje dostatno je za otprilike četiri sata bežičnog rada.


Zvuk za odrasle

Fractal Design Scape koristi dinamičke zvučničke jedinice, čije tehničke specifikacije proizvođač ne navodi. Poznati su tek frekvencijski raspon (20 Hz do 20 kHz), ukupno harmonijsko izobličenje (manje od 0,5%) te to da priloženi 2,4-gigahercni bežični prijamnik koristi visokokvalitetni kodek LC3+ za prijenos zvuka razlučivosti do 24-bit/96 kHz.

Izmjereni frekvencijski odziv ukazuje na Scapeovu tendenciju da zvuk interpretira onakvim kakvim jest, bez umjetnog napuhavanja određenih dijelova spektra
Izmjereni frekvencijski odziv ukazuje na Scapeovu tendenciju da zvuk interpretira onakvim kakvim jest, bez umjetnog napuhavanja određenih dijelova spektra

Subjektivni dojam, koji izmjereni graf frekvencijskog odziva svesrdno potvrđuje, jest da Scape jasno naginje prema čistom, analitičkom zvuku, koji mnogo više mari za preciznu i vjernu reprodukciju onoga što svira, nego za umjetno napuhavanje basova i slične jeftine trikove, uobičajene u svijetu headseta za igranje. Količina basa je zadovoljavajuća, ali osjeća se njegov fokus na točnost i slojevitost, umjesto na monstruozan volumen i zvjersku snagu udara. Ako je bas glavno (ili jedino) za što marite, mogli biste ga doživjeti kao suviše suzdržanog. Za ozbiljnije slušatelje tog rizika nema – Scape je tonalitetom mnogo bliži hi-fi slušalicama nego tipičnom headsetu.

Zahvaljujući odličnoj separaciji u sredini frekvencijskog spektra, Scape nudi izvrstan osjećaj prostorne orijentacije. Uvijek ćete znati jesu li neprijatelji lijevo, desno, iznad ili ispod vas, što se osobito korisnim pokazuje u mrežnim pucačinama iz prvog lica, gdje nema apsolutno nikakvih izgleda da vas netko zaskoči. Više frekvencije oblikovane su tako da ne dolazi do sibilantnosti i pretjerane oštrine zvuka, ali to je izvedeno bez gubitka njegove detaljnosti.

Bežični prijamnik, nažalost, nije USB-C, što bi pojednostavilo spajanje u tanke laptope i mobilne uređaje. Istina, s njima se možemo povezati preko Bluetootha, ali on ima drastično višu latenciju od klasične bežične konekcije
Bežični prijamnik, nažalost, nije USB-C, što bi pojednostavilo spajanje u tanke laptope i mobilne uređaje. Istina, s njima se možemo povezati preko Bluetootha, ali on ima drastično višu latenciju od klasične bežične konekcije

Sve to rezultira zvukom koji će ponajviše odgovarati slušateljima koji cijene preciznost, artikulaciju i prezentaciju nalik onoj koja bi se mogla očekivati u studijskim uvjetima. Svoj maksimum Scape daje za analitično slušanje, akustične snimke i kompetitivno igranje. Prilikom preslušavanja loše snimljenog materijala ili glazbe gdje je jako naglašeni bas poželjan (EDM, hip-hop), Fractalov bi headset nekima mogao djelovati suviše sterilno. Ukratko, radi se o akustički zrelom proizvodu, a ne o igrački za djecu.

U USB načinu rada, tonalitet se mijenja – Scape zvuči čvršće i zategnutije. Razlika nije velika, ali iskusnijim slušateljima bit će primjetna.

Jedini Scapeov akustički nedostatak jest relativno ograničena maksimalna glasnoća. Često smo ga koristili na 100% glasnoće, kako u igrama, tako i prilikom slušanja glazbe, što nam nije ostavilo nikakav prostor za dodatno pojačavanje. U idealnom slučaju, Scape bi pri maksimalnoj glasnoći trebao biti otprilike 30% glasniji nego što trenutačno jest, a je li to nešto što Fractal može riješiti nadogradnjom firmwarea – tek ćemo vidjeti.


Adjust Pro - Upravljanje bez instalacije

Umjesto da nas terorizira instalacijom petstotog upravljačkog programa, koji bi čučao u pozadini i sisao sistemske resurse, Fractal je za konfiguraciju Scapea načinio konfiguracijski alat namijenjen pokretanju iz internetskog preglednika. Jednostavno ćete upisati adresu adjust.fractal-design.com i potvrditi spajanje uređaja prepoznatog kao "Fractal Scape Dongle", nakon čega ćete vidjeti stanje Scapeove baterije, tipku za nadogradnju firmwarea, kao i nekolicinu konfiguracijskih izbornika.

Parametrijski ekvilizator ključan je dio Adjust Proa
Parametrijski ekvilizator ključan je dio Adjust Proa

U njima možemo namjestiti svjetlosne efekte i – mnogo važnije – pristupiti parametrijskom ekvilizatoru, koji nam daje praktički neograničene mogućnosti oblikovanja zvuka, kao i njihove pohrane u tri korisnička profila. Zanimljivo je što se uz svaki profil veže takozvani "EQ Code" – šifra tih konkretnih postavki, koju možete podijeliti s drugim korisnicima Scapea, pa će oni čuti kako ste ga sebi ugodili. Naravno, također možete pribaviti tuđe šifre i poslušati njihove profile.

U sekciji za upravljanje RGB rasvjetom, najviše su nam se dopali Fractalovi tvornički koloriti
U sekciji za upravljanje RGB rasvjetom, najviše su nam se dopali Fractalovi tvornički koloriti

Sâm koncept konfiguracije bez instalacije drivera za svaku je pohvalu, a pogotovo kad uzmemo u obzir koliko je dobro u Fractalovom slučaju implementiran. Premda se ne radi o nečemu što ćete koristiti svakodnevno, vrijedi uočiti da se radi o još jednom od brojnih područja u kojima Šveđani ništa nisu prepustili slučaju.


Primarni, odvojivi mikrofon glas prenosi s ugodnom toplinom i dubinom, a bez izraženih kompresijskih artefakata, karakterističnih za bežične headsete. Sekundarni, integrirani mikrofon očekivano je lošiji – tanji, prigušeniji i s izraženom kompresijom – no i on će poslužiti u situacijama kad nam je nasušno potreban, primjerice, prilikom odgovaranja na telefonske pozive, dok sa Scapeom na glavi šećemo gradskim ulicama.

Primarni mikrofon je odvojiv, a utišava se pomoću tipke na lijevoj slušalici ili podizanjem u uspravni položaj
Primarni mikrofon je odvojiv, a utišava se pomoću tipke na lijevoj slušalici ili podizanjem u uspravni položaj

Glavni mikrofon ima funkciju sidetone, koja prenosi zvuk s mikrofona u slušalice, kako ne bismo govorili glasnije od potrebnog ili zvučali nazalno. Nažalost, sidetone je čak i na 100-postotnoj postavci gotovo nečujan, te stoga neupotrebljiv. To je još jedan nedostatak Scapea, koji bi Fractal potencijalno mogao riješiti nadogradnjom firmwarea.

U konačnici, nekolicina Scapeovih nedostataka ostaje u dubokoj sjeni svih njegovih odlika – izvrsne izrade i udobnosti, sjajno izvedene i beskrajno korisne bazne stanice, odličnih fizičkih kontrola, stabilnosti i dometa bežične konekcije, mogućnosti namještanja bez instalacije drivera, kvalitete mikrofona, te čistoće i hi-fijaške preciznosti zvuka. Već sad se radi o vrhunskom headsetu, koji bi uz nadogradnje firmwarea mogao postati još bolji.

Fractal Design Scape

  • Prirodan i precizan zvuk s odličnim prostornim pozicioniranjem
  • Kvalitetna izrada
  • Privlačan minimalistički dizajn
  • Visok stupanj udobnosti
  • Odličan primarni (i upotrebljiv sekundarni) mikrofon
  • Fantastično praktična bazna stanica s bežičnim punjenjem i konektorom za bežični prijamnik
  • Efektivno beskonačno trajanje baterije (zahvaljujući baznoj stanici)
  • Mogućnost konfiguracije bez instalacije drivera
  • Može raditi kao klasičan USB headset
  • Voljeli bismo da može svirati još malo glasnije
  • Nemogućnost istodobnog korištenja bežične i Bluetooth konekcije
  • Neintuitivan smještaj tipke za odabir zvučnih profila
  • Beskoristan sidetone
Izrada 10
Zvuk 9
Mogućnosti 7
UKUPNI DOJAM 9
Cijena 230 eura Prikaži sve cijene Ustupio: Fractal Design