Fractal Design Era 2 - Novi kralj malih dimenzija
Nakon poduljeg čekanja, Fractal Design predstavio je nasljednika svog možda i najatraktivnijeg kućišta u ponudi, značajno se fokusirajući na ispravke manjkavosti prethodnika
Tip | Mini tower |
Kompatibilne ploče | Mini-ITX |
Dimenzije | 366 x 165 x 314 mm |
Podržane grafičke kartice | Do 326 mm |
Podržana visina hladnjaka procesora | Do 70 mm |
Isporučeni ventilatori | 2x Aspect 12 PWM 120 mm (2.000 o/min) |
Jamstvo | 2 godine |
Dojam | Odlično promišljeno i vizualno atraktivno minijaturno kućište |
Fractal Design danas je jedan od najcjenjenijih proizvođača kućišta za zahtjevne korisnike, koji u svojem portfelju sadrži niz zanimljivih i estetski elegantnih kućišta, pogotovo u sferi kompaktnih modela. Međutim, i najboljima u industriji događaju se pogreške. Prije otprilike četiri godine predstavljen je model Era, neizmjerno lijepo kućište minijaturnih dimenzija i zapremine, koje je na papiru bilo sposobno ugostiti vrlo zahtjevne komponente i time omogućiti sklapanje zaista snažnih konfiguracija u malom formatu. To i jest bilo točno, ali Era je patila od jedne vrlo ozbiljne mane: manjka rashladne sposobnosti.
Evolucija dizajna
Naravno, Fractal Design bio je itekako svjestan te manjkavosti, i to se s novim proizvodom, Erom 2, jasno vidi. Ako se kućište promatra izvana, primjetne su samo suptilne razlike u dizajnu, i to je aspekt koji, prema našem mišljenju, ni nije trebao biti mijenjan. I dalje se radi o iznimno lijepom i kvalitetnom kućištu, čiji je aluminijski okvir izrađen kvalitetno i precizno. Novo kućište dostupno je u tri atraktivne boje, koje uključuju srebrnu, tamnosivu te neobičnu tamnoplavu. Mi smo na test dobili model u srebrnoj boji, koja ovom kućištu zaista lijepo pristaje.
Dimenzije u odnosu na prethodnicu minimalno su povećane, stoga kućište sada broji 366 mm u dužinu, 165 mm u širinu te 314 mm u visinu. Dakle, riječ je o zaista malenom kućištu, koje u volumenu broji svega 19 litara. Prednji I/O konektori su s boka prebačeni na samo dno prednjice, te obuhvaćaju dva USB-a 3.2 Gen 1 (Type-A) te jedan Type-C brzine 3.2 Gen 2x2. Analogni konektori za slušalice i mikrofon eliminirani su, a kućište posjeduje samo jednu tipku namijenjenu uključivanju računala.
Veće izmjene nalaze se na krovu kućišta. Umjesto sjajnog plastičnog pokrova, koji je na originalnoj Eri blokirao apsolutno sav zagrijan zrak iznutra, sada se nalaze uzdužne drvene letve, koje neodoljivo podsjećaju na prednjicu hvaljenih kućišta North i North XL. Implementacija drvenog uzorka ima dvojaku funkciju. Osim neupitno atraktivne vanjštine, njihovi prorezi osiguravaju solidan protok zraka.
Temeljito preslagivanje
Aspekt u kojem je Era 2 najviše napredovala jest unutarnji redizajn, koji je značajno povećao rashladne performanse i još bolje iskoristio ograničeni prostor. Do utrobe kućišta dolazi se povlačenjem velikog filtera za prašinu s dna kućišta te njegovim povlačenjem prema van. Tom rabotom aluminijski okvir biva otključan te je još samo potrebno povući cijeli okvir prema gore.
Za početak, kućište je podijeljeno u dvije primarne komore. To znači da se matična ploča s napajanjem ugrađuje s jedne, dok se grafička kartica postavlja s druge strane na isporučeni riser kabel (PCIe 4.0 x16). Službeno, time je osigurana ugradnja grafičkih kartica duljine do 326 mm i visine do 137 mm. S našim GeForceom RTX 3080 Ti nismo imali nikakvih problema, te je kartica bila taman dovoljno dugačka da bez problema zatvorimo vanjski oklop. U praksi, malo je onih koji će se naći u situaciji da im grafička kartica fizički neće stati u kućište.
Sljedeća komponenta kod koje treba biti oprezan prilikom kupnje jest napajanje. Era 2 načelno podržava sva SFX i SFX-L napajanja, ali prilikom testiranja naišli smo na određene poteškoće. Napajanje se ugrađuje tako da se najprije iz kućišta izvadi metalni nosač, te se napajanje ugradi u njega i potom sve zajedno vrati u kućište. Zvuči jednostavno, ali napajanje treba okrenuti tako da se njegov vanjski rub (onaj na kojem se nalazi strujna utičnica) okrene prema dolje te se u njega priključi interni strujni konektor. Problem u cijeloj priči je taj što se dva rashladna ventilatora na dnu nalaze vrlo blizu internom strujnom kabelu, stoga je moguće da možda nećete moći ugraditi napajanje ako prije toga ne izvadite ventilatore i ostanete bez dragocjenog protoka zraka. U našem slučaju, to se nije dogodilo, ali moramo priznati da je strujni kabel bio neugodno blizu lopaticama jednog od ventilatora.
Veliki plus Fractal Designu dajemo zbog podrške za čak četiri 2,5'' uređaja za pohranu. Kućište posjeduje odvojeni nosač na koji je moguće instalirati dva SSD-a ili HDD-a, dok se dodatna dva mogu ugraditi na središnji nosač, koje potom prekriva grafička kartica. Moramo priznati da tako visoku razinu fleksibilnosti i domišljatosti nismo očekivali, te Era 2 zbog toga briše pod s ostalim kućištima sličnih dimenzija i cijene.
Vrlo poželjan propuh
S obzirom na dimenzije, rashladne performanse Ere 2 teško da mogu biti bolje, čime je Fractal napravio divovski korak naprijed u odnosu na originalnu Eru. Za početak, donja ploha na sredini je uvučena, čime je osigurano stalno usisavanje svježeg zraka izvana. Tu su i dva već spomenuta ventilatora Aspect PWM, promjera 120 mm i visoke brzine vrtnje (do 2.000 o/min). Njihovi konektori mogu se ulančati, stoga je do matične ploče potrebno dovesti samo jedan 4-pinski PWM kabel. Generalno, ventilatori su u radu prilično tihi, dok god ih se ne tjera na brzinu veću od 1.500 o/min, kada postaju čujni. U najgorem scenariju, iskusili smo 45,5 dbA.
Za hlađenje procesora u Eri 2 najbolje je odabrati neko od 240 ili 280 mm vodenih hlađenja, čiji se radijator postavlja na krov kućišta. U ovisnosti o samom vodenom hlađenju, debljina radijatora s ventilatorima ne bi trebala prelaziti 58 mm, što smatramo dovoljno dobrom vrijednošću; većina AIO vodenih hlađenja neće stvarati probleme prilikom ugradnje. Alternativno, na krov je moguće postaviti dva 120 ili 140 mm ventilatora. Baš kao i u slučaju Lian Lijevog A4 H2O kućišta, savjetujemo kupcima da odaberu vodeno hlađenje s pumpom koje je integrirano u blok procesora. Naime, neki modeli vodenjača posjeduju pumpu koja je odvojena od bloka, te se ona često nalazi u blizini radijatora, na crijevima. Zbog takvog položaja, pumpa bi mogla smetati prilikom ugradnje vrlo dugih grafičkih kartica, stoga budite oprezni prilikom kupnje.
Korisnike koji preferiraju kupnju klasičnog zračnog hladnjaka zanimat će informacija da Era 2 podržava modele visine do 70 mm. Jednostavno rečeno, kućište podržava ugradnju klasičnih stock hladnjaka ili nekih od niskoprofilnih modela, i ništa više od toga.
Moramo se također osvrnuti na jednu zanimljivu karakteristiku Ere 2, a riječ je o podesivosti središnjeg nosača, odnosno kralježnice. Naime, kućište na prednjoj i stražnjoj strani posjeduje klizač, kojim je središnji nosač za matičnu ploču moguće pomaknuti prema lijevom ili desnom vanjskom rubu. Tvornički, klizači su podešeni u položaj 2 (na sredinu) te su pričvršćeni vijcima. Klizači su, prema našem mišljenju, dobrodošli dodaci, jer se time osigurava veća kompatibilnost, odnosno, moguće je ostaviti više prostora za grafičku karticu ili za hladnjak procesora.
Moderno i inteligentno
Fractal Design vraški se potrudio da kupcima Ere 2 maksimalno pojednostavi izgradnju konfiguracije. Pritom najviše mislimo na poslovično dobre upute, koje kod kućišta malih dimenzija posebno dolaze do izražaja. U njima, primjerice, možemo naći detaljan prikaz skrivenih proreza za provođenje kabela te savjete za njihovo skrivanje.
Moramo priznati da smo uživali prilikom testiranja Ere 2. Niti s jednom komponentom nismo naišli na nepremostive probleme, te smo bez poteškoća uspjeli ugraditi izuzetno dugu grafičku karticu, vodeno hlađenje te napajanje. Svojim tehničkim karakteristikama, veličinom te cijenom, Era 2 izravni je konkurent ranije testiranom Lian Lijevom kućištu A4 H2O. U odnosu na njega, Fractalova uzdanica vizualno je neusporedivo atraktivnija te nudi nešto više fleksibilnosti, što uključuje više mjesta za instalaciju dodatnih uređaja za pohranu te nešto više prostora za provođenje kabela. Dodatne pohvale upućujemo Fractal Designu na zaista opširnom moderniziranju unutrašnjosti kućišta te pridavanju prioriteta na rashladni sustav. Novo kućište uklonilo je sve velike mane prethodnika te sada realno ne postoji tehnički razlog koji bi nas odmaknuo od njezine preporuke.
S druge strane, Era 2 je i nešto skuplja, te s cijenom od 250 eura nikako ne spada u kategoriju jeftinih kućišta. Ovaj proizvod načinjen je za kupce koji ne obiluju velikim prostorom na svojem radnom stolu, a ipak imaju želju ili potrebu za zaista snažnim računalom te žele da ono bude vizualno upečatljivo. A takvima visoka cijena neće stvarati nepremostivu prepreku.
Fractal Design Era 2
- Vrhunska kvaliteta izrade
- Atraktivan izgled
- Pametno iskorišten prostor
- Odlične rashladne mogućnosti, s obzirom na dimenzije
- Podrška za čak četiri uređaja za pohranu
- Kanalice za provođenje kabela
- Visoka cijena
- Krov kućišta ne posjeduje filter za prašinu