Asus ROG Strix Z890-A Gaming WiFi - Pristupačnija i vizualno uljepšana
Ljubiteljima bijelih konfiguracija Asus je pripremio lijepo iznenađenje – odlično opremljenu i kvalitetno izrađenu matičnu ploču visoke klase
Čipset | Intel Z890 |
Socket | LGA 1851 |
Memorija | 4x DDR5 (do 192 GB) |
PCIe konektori | 1x PCIe 5.0 x16, 1x PCIe 4.0 x16 (@x4) |
SATA/M.2 | 4x SATA3 / 1x M.2 PCIe 5.0 x4 (CPU), 1x M.2 PCIe 4.0 x4 (CPU), 2x M.2 PCIe 4.0 x4 (čipset), 1x M.2 PCIe 4.0 x4/SATA (čipset) |
Mreža | 2, 5 GbE (Intel I-226V) / Wi-Fi 7 + Bluetooth 5.4 (Intel BE200) |
Audio | Realtek ALC4080 (Asus SupremeFX) |
Stražnji konektori | 1x DisplayPort, 1x HDMI, 2x Thunderbolt 4 (USB-C), 1x USB 3.2 Gen 2 (USB-C), 5x USB 3.2 Gen 2 (Type-A), 2x USB 3.2 Gen 1 (Type-A), 1x LAN, 2x Wi-Fi, 2x audio, 1x S/PDIF, 1x BIOS FlashBack, 1x Clear CMOS |
Jamstvo | 3 godine |
Dojam | Matična ploča visoke klase, koja se ističe atraktivnim dizajnom i nešto nižom cijenom u odnosu na nešto bolje opremljene modele |
Kombinacija crnog PCB-a i sivih aluminijskih hladnjaka, koja je prijašnjih godina krasila matičnu ploču ROG Strix "A", sada je zamijenjena bijelim PCB-om, blago sivkastim hladnjacima te crnim konektorima. Već na fotografijama matična ploča izgleda atraktivno, ali tek uživo vidljivo je da se radi o pravoj senzaciji.
Bez obzira na to što drži titulu "ulaznog" modela linije ROG Strix, ta matična ploča ne smije se podcijeniti. Zapravo, u odnosu na svoju skuplju braću, razlike su vidljive tek u nijansama. Tako ROG Strix Z890-A Gaming WiFi raspolaže zaista naprednom naponskom jedinicom, koja će odgovarati i zahtjevnim overklokerima. Hlađenje VRM-ova povjereno je masivnim aluminijskim hladnjacima, koji su identični ostalim modelima obitelji ROG Strix – stoga ne čudi što smo vanjskim termometrom izmjerili maksimalnih 38 °C na njihovoj površini. Ne smijemo zaboraviti ni na mehanizme za lakše vađenje grafičke kartice i SSD-a iz primarnog M.2 konektora. Preostali M.2 konektori opremljeni su jednostavnim aluminijskim hladnjacima, pričvršćenima vijcima.
Pokrov stražnje pločice s konektorima obasjava pikselizirani ROG logo. Promatrajući ploču izvana, stava smo da RGB osvjetljenje puno više dolazi do izražaja uz kombinaciju s bijelim PCB-om.
Opremljenost na razini
Opremljenost ROG Strixa Z890-A Gaming WiFi ne ostavlja mjesta prigovorima. Za početak, prisutna su dva PCIe x16 konektora, od kojih je prvi spojen izravno na procesor i podržava punu PCIe 5.0 x16 brzinu. Drugi je spojen na čipset i podržava PCIe 4.0 x4 propusnost, što smatramo dostatnim – mali broj korisnika u današnje vrijeme ima potrebu spajati dodatne kartice.
Situacija kod M.2 konektora odlična je, jer je podržano maksimalno pet uređaja. Glavni M.2 konektor također je spojen na procesor i podržava PCIe 5.0 x4 propusnost, a već smo spomenuli da je opremljen masivnim hladnjakom te ručkom za lakšu instalaciju. Preostala četiri konektora nalaze se ispod donjih hladnjaka, a svi odreda posjeduju zasun za lakše umetanje SSD-ova. Drugi M.2 konektor također je spojen na procesor, ali podržava PCIe brzinu 4.0 x4. Posljednja tri konektora spojena su na čipset i nude brzinu PCIe 4.0 x4, od čega posljednji prihvaća i SATA SSD-ove. Dodatna zanimljivost je postavljanje gumenih postolja ispod svakog M.2 konektora, što bi, prema Asusovim navodima, trebalo spriječiti svijanje SSD-ova prouzročeno teškim aluminijskim hladnjakom. Zanimljivo je da Asus nigdje ne specificira dijeljenje PCIe stazica prilikom korištenja svih dostupnih konektora.
ROG Strix Z890-A Gaming WiFi posjeduje manji broj USB-ova na stražnjoj pločici s konektorima. Ta karakteristika zapravo je jedna od rijetkih funkcionalnih razlika u odnosu na bolje opremljene modele iz iste linije. Pa ipak, situacija nije nimalo loša. Ukupno je postavljeno deset USB-ova, od čega su dva Thunderbolt 4 u Type-C varijanti, a tu je još i jedan USB-C 3.2 Gen 2 port. Preostalih sedam konektora otpada na Type-A varijante, od kojih dva podržavaju USB 3.2 Gen 1 brzinu, a preostali USB 3.2 Gen 2. Tu su i nezaobilazni HDMI i DisplayPort konektori, sićušne tipke za resetiranje postavki CMOS-a te brzopotezno ažuriranje UEFI-ja i dva konektora za Wi-Fi antene. Priču dovršavaju konektor žične mrežne kartice, dva analogna konektora te optički S/PDIF izlaz.
Pametan raspored
Kad je riječ o rasporedu internih konektora, Asus nije eksperimentirao – a nije niti trebao. Svi važni konektori postavljeni su na rubove PCB-a, a moramo izdvojiti jedan USB 3.2 Gen 2x2 Type-C konektor, jedan header za dva USB 3.2 Gen 1 uređaja te dva USB 2.0 headera. Za ovaj cjenovni razred, bilo bi dobro vidjeti još jedan USB 3.2 Gen 1 header, no, što je, tu je. Sviđa nam se što se za mrežnu stranu priče Asus opredijelio na pouzdane Intelove kontrolere – koristi se 2,5-gigabitni I-226V za žičnu, odnosno BE200 za bežičnu mrežu (Wi-Fi 7 + Bluetooth 5.4). Nije se štedjelo niti na zvuku, gdje je odabran suvremeni Realtekov kodek ALC4080, a Asus se hvali time što su analogni konektori spojeni na Savitechovo pojačalo SV3H712.
Kupce željne propuha razveselit će vijest da je ova ploča opremljena sa sedam 4-pinskih konektora, od kojih je šest predviđeno za spajanje ventilatora i jedan za vodenu pumpu, a svaki može isporučiti do 12 W snage – više nego dovoljno. Iznad glavnog ATX konektora smjestio se gumb za uključivanje, a kraj njega je i statusna LED-ica, koja bojom daje do znanja u kojem je ploča POST statusu.
Softverska podrška
Ako gledamo softversku stranu priče, sve nove Asusove matične ploče nude zaista mnogo. UEFI je tako opremljen zaista brojnim mogućnostima za finu optimizaciju performansi, kako procesora, tako i memorije te neuronske jedinice. Tu su i dodatne mogućnosti kao u prethodnim recenzijama opisani Q-Dashboard te DIMM Fit. Čak je i modul za optimizaciju brzine vrtnje ventilatora Q-Fan Control doživio nadogradnju, i sada je brzinu ventilatora moguće određivati pomoću sedam točaka, umjesto četiri. Zbog činjenice da se gotovo svaki aspekt matične ploče može podesiti unutar UEFI-ja, čak nije potrebno instalirati vrlo tešku i nerijetko frustrirajuću aplikaciju Armoury Crate. Spomenuti možemo i nadograđeni modul AI Networking II, koji bi od koristi mogao biti onim kupcima koji koriste Asusov router. Naime, ako se koristi Asusov router i integrirana Wi-Fi mrežna kartica, ta funkcionalnost korisnicima prikazuje je li trenutačni bežični kanal prezasićen, te nudi alternativu. Potencijalnu korist u tome vidimo samo kod Wi-Fi mreža koje su zasute spojenim uređajima te kroz koje kola nemoguća količina prometa.
Atraktivan, a jeftiniji
S matičnom pločom ROG Strix Z890-A Gaming WiFi, Asus je koristio provjerenu formulu. Riječ je o zaista bogato opremljenoj ploči, kako u pogledu PCIe i M.2 konektora, tako i kad su ugrađeni mrežni kontroleri i integrirana zvučna kartica u pitanju. Sve to zaokruženo je sa softverom koji nudi mnoštvo mogućnosti, dok je vizualni identitet promijenjen, i svidjet će se kupcima koji žele vizualno što atraktivniju konfiguraciju. Zapravo, kada gledamo odnos snaga između ove i "naprednijih" matičnih ploča iz linije ROG Strix, ovom ulaznom modelu možemo dati toplu preporuku, jer za nižu cijenu nudi 95% mogućnosti svojih "jačih" varijanti.
Asus ROG Strix Z890-A Gaming WiFi
- Visoka kvaliteta izrade
- Odlično riješeno hlađenje VRM-ova
- Općenito odlična opremljenost (PCIe, M.2 i USB konektori)
- Bogat i brz UEFI
- Vrlo atraktivan dizajn
- Korištenje modernog audiokontrolera
- Automatsko overklokiranje i dalje zahtijeva doradu
- Natrpana aplikacija Armoury Crate