EU želi uvesti carine i na male pakete iz Kine i trećih zemalja, koji su dosad prolazili besplatno
Europska komisija predlaže "Sveobuhvatan paket instrumenata EU-a za sigurnu i održivu e-trgovinu" kojim bi se ukinulo izuzeće od plaćanja carine na uvoz paketa vrijednih manje od 150 eura

Iako internetska trgovina donosi brojne koristi potrošačima i poduzećima u Europskoj uniji, a oko 70% Europljana redovito kupuje proizvode putem Interneta, takva situacija donosi i određene izazove, poručuju iz Europske komisije. Ti izazovi odnose se na uvoz robe iz trećih zemalja, koja stiže bez posrednika izravno kupcu, a često nije u skladu s europskim zakonima i pravilima. Pojavljuju se tako rizici povezani sa sigurnošću i usklađenošću proizvoda, nezakonitom robom, održivošću i nepoštenim tržišnim natjecanjem.
4,6 milijardi pošiljaka
Prošle je godine na tržište EU-a ušlo oko 4,6 milijardi pošiljaka (12 milijuna paketa dnevno!) male vrijednosti, onih čija pojedinačna vrijednost ne premašuje 150 eura. To je dvostruko više nego 2023. i tri puta više nego 2022. godine, a Europska komisija ističe da je za mnoge od tih proizvoda utvrđeno da nisu u skladu s europskim zakonodavstvom. Štoviše, tvrde da su europski prodavatelji, koji poštuju standarde i pravila, zbog toga trpe štetu. Paketi koji u tom obliku ulaze na europsko tržište, primarno iz Kine, često sadržavaju i krivotvorine. Naposljetku, velik broj paketa koji se otpremaju i prevoze ima negativan učinak na okoliš i klimu.
Hitno uvođenje carina i kontrole
Komisija stoga predlaže hitan paket carinskih reformi te poziva zakonodavce zemalja članica da brzo donesu prijedlog o ukidanju oslobođenja od carine na pakete jeftinije od 150 eura. Traže i uvođenje pojednostavnjenog carinskog postupanja za pošiljke male vrijednosti. Potrebno je, kažu, razmotriti i daljnje mjere, kao što su nediskriminirajuća naknada za rukovanje, koju plaćaju trgovci na malo ili platforme, za proizvode e-trgovine uvezene u EU izravno potrošačima, kako bi se riješili troškovi povećanja nadzora usklađenosti milijardi takvih pošiljaka s pravilima EU-a.
Konkretni prijedlozi
U nastavku su prijedlozi Komisije i mjere za rješavanje problema koji proizlaze iz porasta nesigurnih, krivotvorenih i na drugi način nesukladnih ili nezakonitih proizvoda koji ulaze na tržište:
- Carinska reforma. Potrebno je brzo donijeti predloženi paket za reformu carinske unije, čime bi se omogućila brza provedba novih pravila radi izjednačavanja uvjeta u području e-trgovine. To uključuje ukidanje izuzeća od carine za pakete male vrijednosti u vrijednosti manjoj od 150 eura i jačanje sposobnosti za kontrole kao što su bolja razmjena podataka i procjena rizika.
- Ciljane mjere za uvezenu robu. To uključuje pokretanje koordiniranih kontrola između carinskih tijela i tijela za nadzor tržišta, kao i koordinirane mjere za sigurnost proizvoda, kao što je prva provjera sigurnosti proizvoda. Cilj je uklanjanje nesukladne robe s tržišta.
- Zaštita potrošača na internetskim tržištima. Uskladiti i taj oblik trgovine s Aktom o digitalnim uslugama i Aktom o digitalnim tržištima, uvesti Uredbu o općoj sigurnosti proizvoda, Uredbu o suradnji u zaštiti potrošača i Mrežu za zaštitu potrošača.
- Upotreba digitalnih alata. Pokrenuti nadzor nad e-trgovinom s pomoću digitalne putovnice za proizvode i novih alata umjetne inteligencije za otkrivanje potencijalno nesukladnih proizvoda.
- Zaštita okoliša. Donošenje prvog akcijskog plana o Uredbi o ekološkom dizajnu za održive proizvode i poziv na brzo donošenje ciljane izmjene Okvirne direktive o otpadu.
- Osnaživanje potrošača i trgovaca kampanjama za podizanje svijesti o pravima potrošača, rizicima i mehanizmima pravne zaštite.
Komisija sada prvi put otvoreno poziva na suradnju članicama, njihovih zakonodavaca i svih ostalih dionika kako bi se uspostavile potrebne mjere za zaštitu tržišta. U roku od jedne godine Komisija će procijeniti učinak najavljenih mjera i objaviti izvješće o nalazima pojačanih kontrola. Nakon toga će razmotriti jesu li mjere bile primjerene, pa će razmotriti i uvođenje novih.
Budući da je ovaj prijedlog nedvojbeno usmjeren protiv kineskih internetskih trgovina, od kojih je u posljednje vrijeme najpopularniji Temu, upitali smo ih za komentar i eventualnu reakciju ili promjenu poslovne politike, budu li preporuke Komisije implementirane u zakonodavstva diljem EU. Odgovore ćemo objaviti kad ih dobijemo.