Australija će zabraniti društvene mreže svima mlađima od 16 godina
Australska će vlada postaviti donju dobnu granicu za korištenje društvenih mreža. Prijedlog ide u parlament na usvajanje, a odgovornost za primjenu zakona bit će prebačena na same kompanije
U cilju zaštite australske djece i mladih od štetnog utjecaja društvenih mreža, tamošnja je vlada odlučila uvesti donju dobnu granicu za njihovo korištenje. Nakon opsežnih savjetovanja s predstavnicima, mladih, roditelja i staratelja, akademskom zajednicom, stručnjacima za razvoj djece, širom zajednicom, industrijom i nevladinim udrugama, kao i lokalnim i državnim vlastima, na federalnoj će razini biti uvedena zabrana korištenja društvenih mreža svima mlađima od 16 godina.
Godina dana za prilagodbu
Australski premijer Anthony Albanese najavio je da će uskoro prijedlog zakona, kojim će se regulirati to pitanje, biti poslan u parlament na usvajanje. Jednom kad bude usvojen, društvenim će mrežama, ali i povjerenicima za sigurnost djece u toj zemlji biti na raspolaganju prijelazno razdoblje od najmanje 12 mjeseci, tijekom kojeg će se moći prilagoditi na nove propise. Tijekom tog će vremena vladajući izraditi i sve potrebne smjernice za roditelje i staratelje te samu djecu.
Vlada najavljuje i da će osigurati mladim Australcima pristup uslugama koje primarno pružaju obrazovne i zdravstvene usluge te će konstruktivno surađivati sa svim dionicima kako bi osigurala da djeca mlađa od 16 godina mogu pristupiti samo uslugama koje ispunjavaju stroge kriterije. Inicijativa zabrane društvenih mreža tek je posljednja u nizu aktivnosti koje provode u smjeru zaštite djece na Internetu. Do sada su već propisali metode za provjeru dobi korisnika, izradili kodeks za aplikacije za traženje partnera, kriminalizirali neželjene deepfakeove pornografskog sadržaja i uveli stroge kazne za njihovo širenje te povećali proračunska sredstva za sigurnost djece online.
Obuhvaćen i YouTube
Zakon o zabrani društvenih mreža mlađima od 16 godina predviđa da će za njegovo kršenje posljedice snositi same internetske platforme. "Društvene mreže odgovorne su za sigurnost svojih korisnika, a ovaj je zakon jedan od načina na koji ih se poziva na odgovornost – uz značajne kazne za bilo kakva kršenja zakona", najavljeno je iz savezne vlade. Za same korisnike, koji bi prekršili zabranu, niti za njihove roditelje, kazni neće biti, već je sav teret provedbe prebačen na tehnološke kompanije.
Zanimljivo, osim očitih platformi koje će ova zabrana obuhvatiti – TikToka, Facebooka, X-a ili Instagrama, zakon će vjerojatno zahvatiti i YouTube, najavila je ministrica komunikacija Michelle Rowland. No, bit će tu i iznimki, poput korištenja YouTubea bez prijave i provjere identiteta, što bi moglo biti dozvoljeno.