Objavljeni detalji akcije: Na prodaji IPTV-a Hrvati zaradili gotovo 6 milijuna eura
U sklopu međunarodne akcije, uz potporu Eurojusta i Europola, pokrenuta je istraga zbog sumnje na zločinačko udruživanje i pribavljanje višemilijunske protupravne imovinske koristi, javlja USKOK
Ekipa koja je ovoga utorka zbog prodaje ilegalnih IPTV usluga uhićena u Hrvatskoj i nekoliko zemalja Europe suočava se teškim optužbama, a USKOK i Europol objavili su detalje akcije. Ona je organizirana uz potporu Eurojusta i Europola, a rezultirala je padom jedne od najvećih ilegalnih IPTV streaming mreža u Europi. Istraga je obuhvatila 102 osumnjičenika, od kojih je 11 uhićeno, pod sumnjom da su počinili niz kaznenih djela: zločinačkog udruženja, računalne prijevare u sastavu zločinačkog udruženja i nedozvoljene uporabe autorskog djela ili izvedbe umjetnika izvođača u sastavu zločinačkog udruženja.
Pretplate od 10 eura mjesečno
USKOK je, na temelju kaznene prijave Policijske uprave splitsko-dalmatinske, donio rješenje o provođenju istrage protiv 13 hrvatskih državljana (od 1965. do 1988. godišta). Osnovano se sumnja da su se okrivljenici u razdoblju od siječnja 2020. do studenoga 2024. godine u Zagrebu i drugim mjestima u Hrvatskoj, povezali u zajedničko djelovanje ostale okrivljenike i druge za sada nepoznate osobe, odredivši kao zajednički cilj njihova djelovanja stjecanje značajne nepripadne imovinske koristi za sebe i druge omogućavanjem neovlaštenog pristupa i gledanja digitalnih prijenosa televizijskog sadržaja i pohranjenih filmskih sadržaja koji su zaštićeni kao autorsko djelo.
Neslužbeno se doznaje da je središte njihovog rada bila aplikacija za ilegalno gledanje IPTV sadržaja TSPD, koju je izradio jedan Zagrepčanin. Putem nje su, protivno Zakonu o autorskom pravu i srodnim pravima, omogućavali prijenose raznog sadržaja u zamjenu za plaćanje novčanih naknada. Te "pretplate" iznosile su od 10 do 15 eura mjesečno, odnosno 80 do 200 eura godišnje po korisniku. Tako su za sebe pribavili imovinsku korist u iznosu od najmanje 5.985.486,93 eura, koju su sukladno njihovim zaduženjima i ulogama međusobno dijelili. Pritom su nositelje autorskih i srodnih prava oštetili za najmanje 1.916.000,00 eura, kaže USKOK, koji je od suda zatražio pritvaranje devetoro uhićenih.
Dobro organizirani kriminal
Radi realizacije plana zločinačkog udruženja tri su "vođe" operacija uklanjali programske zaštite i neovlašteno presretali televizijske i filmske sadržaje s legalnih kanala. Kao oštećene usluge spominju se B net, Max TV, Max sport, Total TV i Arenasport, među ostalima.
Jutarnji list piše da su operaciju, prema sumnjama policije i tužitelja, osmislila trojica muškaraca – jedan koji je navodno sam izradio i administrirao aplikaciju te dvojica njegovih suradnika koji su skidali zaštitu s legalnih kanala. K tome su svojim "pretplatnicima" omogućavali da uz plaćanje pretplate prate ogroman broj kanala te imaju i pristup virtualnim videotekama koje su prethodno stvorili na serverima u Francuskoj, Bugarskoj i Rumunjskoj. Dvojica organizatora uhićeni su, dok je treći navodno izbjegao uhićenje za njime se traga. Osim njih policija sumnjiči i jednog IT stručnjaka da je preko svoje tvrtke nabavljao prijamnike (vjerojatno Android boxove) te da je pružao tehničku podršku korisnicima.
Prema jednoj verziji priče, sve je navodno otkriveno prije nekoliko mjeseci na Braču, gdje je policija ušla u trag ilegalnim prodavačima IPTV-a, no prema drugim se izvorima radi o velikoj međunarodnoj akciji koja je započela u Italiji.
U svrhu daljnje distribucije okrivljenici su izrađivali, nabavljali i održavali tehničku infrastrukturu preko koje su velikom broju korisnika omogućavali neovlašteni pristup i prijem televizijskih i filmskih sadržaja koji su neovlašteno pohranjeni na mrežnim poslužiteljima koje su zakupljivali. Korisnicima su izrađivali korisničko ime i lozinku, a osobno i posredstvom drugih okrivljenika su zainteresiranim korisnicima nudili mogućnost neovlaštenog pristupa tim sadržajima i pronalazili nove preprodavače kroz odobravanje administratorskih ovlaštenja za korištenje kontrolnog panela.
Ostali okrivljenici su, znajući za cilj zločinačkog udruženja i njegove kriminalne aktivnosti, sukladno dogovoru obavljali uloge u vidu nabave prijemnika, njihove distribucije nakon instaliranja mrežne aplikacije, pronalaska novih preprodavača, održavanja mrežnih poslužitelja, naplaćivanja mjesečne, odnosno godišnje naknade za pristup tim sadržajima te administriranja virtualne videoteke.
Međunarodni aspekt
Europol piše i o široj akciji na području Europe, u sklopu koje je razbijena mreža ilegalnih pružatelja IPTV usluga s preko 22 milijuna korisnika. Ukupno je međunarodna mreža ilegalno ostvarivala promet veći od 250 milijuna eura mjesečno.
U njoj je ukupno ugašeno 100 domena za distribuiranje više od 2.500 TV kanala, identificirano preko 560 preprodavača te zaplijenjena određena količina gotovine, droge, oružja te 1,6 milijuna eura u kriptovalutama. Provele su je, uz hrvatski MUP, policije Bugarske, Francuske, Njemačke, Italije, Nizozemske, Rumunjske, Švedske, Švicarske i Ujedinjenog Kraljevstva. Kao oštećeni međunarodni izdavači spominju se Sky, Dazn, Mediaset, Amazon Prime, Netflix, Paramount te Disney+.