Tematskom konferencijom obilježen Dan sigurnijeg Interneta
Dezinformacije, izazovi na društvenim mrežama i elektroničko nasilje najveće su prijetnje za djecu na Internetu, poruka je ovogodišnje konferencije Potraga za boljim Internetom
Konferencija Potraga za boljim Internetom 2025. okupila je više od 150 stručnjaka, učitelja i nastavnika te učenika i učenica osnovnih i srednjih škola povodom obilježavanja međunarodnog Dana sigurnijeg Interneta. Konferencija, koju su organizirali udruga Suradnici u učenju, Centar za sigurniji internet, HAKOM i CARNET-ov Nacionalni CERT, istaknula je važnost edukacije i podizanja razine svijesti djece, a posebno roditelja i skrbnika o opasnostima na Internetu.
Poseban naglasak ovogodišnje konferencije stavljen je na okrugli stol s učenicima i učenicama osnovnih i srednjih škola na kojem se raspravljalo o prednostima i opasnostima Interneta. Učenici su se složili u jednom – iako Internet nudi brojne mogućnosti za učenje i zabavu, važno je da ga znamo koristiti na siguran način. Učenici su upozorili na prijetnje poput krađe osobnih podataka, cyberbullyinga, catfishinga te širenja lažnih informacija. Posebno su naglasili važnost kritičkog pristupa informacijama i provjere izvora, jer ne možemo vjerovati svemu što pročitamo online.
Opasnosti i izazovi digitalnog svijeta
Na konferenciji se govorilo o važnosti sigurnog Interneta, s naglaskom na zaštitu korisnika elektroničkih komunikacijskih usluga i jačanje odgovornog ponašanja u digitalnom prostoru. Analizirani su izazovi digitalnog obrazovanja, prepoznavanje lažnih vijesti te zaštita privatnosti na mreži, uz smjernice za poučavanje djece odgovornom korištenju Interneta.
Razmatrani su oblici međuvršnjačkog elektroničkog nasilja, njegove posljedice i pravni okviri koji reguliraju tu problematiku, uz prijedloge preventivnih i interventnih mjera za roditelje i nastavnike. Također su analizirani aktualni trendovi internetskog kriminaliteta, uključujući online zlostavljanje, prijevare i krađu identiteta, kao i preventivne mjere za zaštitu djece i mladih.
Stručnjaci i djeca razgovarali su o mogućnostima stvaranja sigurnijeg i inkluzivnijeg digitalnog okruženja te prilagodbi društva brzim tehnološkim promjenama kako bi internet postao siguran prostor za komunikaciju i edukaciju. Predstavljen je pregled glavnih aktivnosti i inicijativa usmjerenih na zaštitu djece od digitalnih prijetnji te načini prepoznavanja i rješavanja rizičnih situacija na internetu, a naglašeno je i kako učitelji i nastavnici trebaju biti ukorak s razvojem novih tehnologija kako bi djeci mogli prenijeti znanja potrebna za snalaženje i sigurnije korištenje Interneta.
Važnost kritičkog razmišljanja
"Naš zajednički cilj je osigurati sigurno i kvalitetno okruženje za djecu na Internetu. Da bismo to ostvarili, moramo raditi zajednički i nadovezivati se na aktivnosti drugih dionika. Stoga je dobro što u Hrvatskoj surađuju učitelji, roditelji, udruge, ustanove u obrazovnom sustavu i HAKOM kao regulator tržišta elektroničkih komunikacija", izjavio je Miran Gosta, ravnatelj HAKOM-a, dodajući kako je HAKOM u Hrvatskoj koordinator za digitalne usluge i provedbu Akta o digitalnim uslugama te surađuje s društvenim mrežama i platformama u slučajevima kada treba ukloniti nezakonit sadržaj.
Nataša Glavor, pomoćnica ravnatelja CARNET-a za Nacionalni CERT istaknula je kako su mladi jedna od najranjivijih skupina na Internetu upravo zbog njihove zaigranosti i nepripremljenosti na prijetnje koje tehnologija može donijeti. "Igra vrlo lako može prijeći u kibernetičko nasilje, dok izloženost sadržajima neprimjerenima dobi može izazvati brojne probleme kod djece. Jako je važno biti informiran o aktualnim kibernetičkim prijetnjama kako bi se one na vrijeme mogle prepoznati i spriječiti da postanemo žrtve", zaključila je Glavor.
Darko Rakić, predsjednik udruge Suradnici u učenju skrenuo je pozornost na dezinformacije, kao jednu od glavnih opasnosti na Internetu. "Djeca danas provode previše vremena na društvenim mrežama i na Internetu i dobivaju mnoštvo informacija koje usvajaju bez provjeravanja. Trebamo ih naučiti kritički razmišljati, ne samo kako bi procijenili istinitost informacija, već i o novim tehnologijama poput umjetne inteligencije, deep fakea i slično".
"Najopasniji dio Interneta je seksualno zlostavljanje djece putem novih tehnologija. Sve su opasniji i izazovi na različitim društvenim mrežama koji mogu ugroziti zdravlje, ali i život djece", naglasio je Tomislav Ramljak, ravnatelj Centra za sigurniji internet, ističući kako je "Dan sigurnijeg interneta važan jer je, bez obzira na tehnologiju, odnos povjerenja između djece i roditelja ključan u zaštiti djece na internetu".
"Osluškujmo djecu, gradimo s njima čvrste odnose i zajedno otkrivajmo digitalni svijet i rastimo, uz njihovo znanje o novim tehnologijama i naše iskustvo i mudrost u zaštiti njihove sigurnosti", zaključila je Helenca Pirnat Dragičević, pravobraniteljica za djecu.