Kinezi majmunima usadili sučelje mozak-računalo
Kineski tehničari identificirali su i prikupili EEG signale nakon što je intervencijski elektroencefalograf postavljen na cerebrovaskularnu stijenku majmuna korištenjem minimalno invazivne operacije
Kinezi su uspješno provela prvi svjetski eksperiment sučelja između mozga i računala (BCI) na primatu koji nije čovjek, javlja China Daily. Eksperiment je uspješno implementirao sučelje kod majmuna, omogućujući im da svojim mislima upravljaju robotskom rukom. U izvješću se navodi da je uspjeh eksperimenta pozicionirao Kinu kao predvodnika u implementaciji ove tehnologije.
Intervencijski BCI
Tehnologija sučelja mozak-računalo može pretvoriti električne signale u naredbe kako bi pomogla pacijentima sa stanjima koja uzrokuju motoričku disfunkciju, poput moždanog udara ili amiotrofične lateralne skleroze (ALS), u interakciji s okolinom i poboljšanju kvalitete života, objasnio je pekinški neurokirurg Ma Yongjie, jedan od članova tima koji je izveo uspješan eksperiment.
Tri su glavne BCI tehnologije u fazi istraživanja i razvoja: intervencijski, invazivni i neinvazivni BCI. Intervencijski BCI, o kojem je ovdje riječ, povezuje mozak s računalom minimalno invazivnom operacijom, slično srčanom stentu, i šteti ljudskim tijelima manje od invazivne tehnologije, a pruža bolju EEG kvalitetu od neinvazivne tehnologije.
Upravljanje mislima
Kineski tehničari identificirali su i prikupili elektroencefalografske (EEG) signale nakon što je intervencijski elektroencefalograf postavljen na cerebrovaskularnu stijenku majmuna korištenjem minimalno invazivne operacije. Ti su impulsi omogućili aktivno zapovijedanje, "dopuštajući majmunima da svojim mislima upravljaju robotskom rukom".
Intervencijska BCI tehnika neće biti spremna za kliničku upotrebu još najmanje pet godina, a vjerojatno i puno dulje, kažu kineski znanstvenici. No unatoč tome, tvrde oni, uspješan završetak eksperimenta označava "skok naprijed" u kineskim tehnologijama EEG signala, prelazeći s pasivnog prikupljanja na aktivnu kontrolu. Time je ujedno najavljen i napredak u brojnim tehnologijama, poput detekcije interventnog EEG-a i prikupljanja EEG-a u krvnim žilama.
Utrka s Amerikancima
Kineski su znanstvenici još 2020. uspješno umetnuli dvije mikroelektrode u mozak 72-godišnjeg pacijenta čije je tijelo bilo paralizirano od vrata prema dolje i tako njegov središnji živčani sustav povezali s mehaničkom rukom. Pacijent je nakon zahvata navodno mogao manipulirati rukom putem normalnih moždanih impulsa.
"SAD i tehnološka tvrtka Neuralink Elona Muska ima jasnu prednost u invazivnoj BCI tehnologiji", ne libe se priznati kineski stručnjaci u državnom Global Timesu, ali naglašavaju kako se "Kina ističe u neinvazivnoj tehnologiji, jer je preteča u dekodiranju i primjeni sustava mozak-računalo."