Europa ima značajno više developera i brže stvara "jednoroge" nego SAD

Europski je kontinent najbolje mjesto za stvaranje novih startupa u tehnološkoj industriji, iskazuje brzi rast i okuplja nove talente. U narednih 20 godina postat će predvodnik u nekoliko ključnih sektora

Sandro Vrbanus srijeda, 12. srpnja 2023. u 11:45

Investicijski fond Creandum, poznat kao prvi takav fond koji je, primjerice, uložio u Spotify još 2008. godine, obilježava 20 godina rada. Tim je povodom izradio studiju koja sagledava europsku tehnološku scenu, daje pregled proteklih 20, ali i viziju za narednih 20 godina. Izvješće European tech ascendancy puno je zanimljivih podataka, koji pokazuju kako je Europa vrlo zanimljivo područje te kako će i u narednim godinama to ostati. U određenim sektorima preuzima primat od SAD-a, pa već sada ima više developera i jednoroga (kompanija vrijednih preko milijardu dolara) nego što to imaju SAD.

6,1 milijun developera

Europa, kažu iz Creanduma, trenutačno posjeduje sve sastojke za nastavak tehnološke revolucije: obilje talenta, zreli ekosustav i poslovne uzore za nove generacije. Stari je kontinent postao "zamašnjak" za nove poduzetnike u području tehnologije, lider u inovacijama, pa se sada samo čeka novi startup, ideja ili poduzetnik koji će "disruptati" neko novo tržište.

📷 Creandum, European tech ascendancy 2023
Creandum, European tech ascendancy 2023

Unutar Europe u posljednjih je deset godina broj "jednoroga" porastao za 88% (u SAD-u za "samo" 56%). Sada ih je tako 514 u 65 gradova diljem 25 država. U proteklih 20 godina ulaganja fondova rizičnog kapitala u ove kompanije su čak učetverostručena, pa Europa sada privlači više od jedne trećine svih investicija u startupe u ranim fazama razvoja.

K tome, naš se kontinent već sada dobro pozicionirao za nastavak rasta u tehnološkom sektoru, s čak 40% više developera (6,1 milijun) nego ih je trenutačno u SAD-u (4,3 milijuna).

📷 Creandum, European tech ascendancy 2023
Creandum, European tech ascendancy 2023

Kao glavne grane tehnološke industrije, koje bi mogle biti predvodnice rasta Europe u narednih 20 godina, ovo izvješće izdvaja tehnologije povezane s klimatologijom, zdravljem, financijama i umjetnom inteligencijom. "Uspješne kompanije mogu doći od bilo kuda", kažu autori studije, ističući primjer Spotifya – startupa za koji je malo tko mogao predvidjeti da će biti jedan od nositelja revolucije u području slušanja glazbe. Osim toga, ova kompanija dobar je primjer "inkubatora": njihovi bivši zaposlenici do sada su pokrenuli čak 32 vlastite kompanije, pa je Spotify i startup koji je izrodio najviše "startupa druge generacije" u Europi.