Kako mjerimo performanse ventilatora?
Kad vam računalo ne omogućava ručno određivanje PWM-a za reguliranje brzine ventilatora, ali i ako želite izmjeriti buku samo jednog ventilatora, a ne i svih ostalih koje imate u računalu (na procesoru, grafičkoj kartici), te ako želite izmjeriti električne karakteristike (napon, jakost struje, snagu), potrebno je zasukati rukave
Prilikom mjerenja performansi testiranih ventilatora htjeli smo izbjeći korištenje računala zbog prisutnosti drugih ventilatora u računalu (jedan na procesoru, jedan u napajanju, tri u grafičkoj kartici), koji bi otežali mjerenje buke koju testirani ventilatori stvaraju tijekom rada. Dodatni razlog je teža kontrola nad brzinom vrtnje ventilatora, a i nemogućnost mjerenja snage koju ventilatori povuku. Opisanom metodom testirali smo ventilator Cooler Master Mobius 120 OC te četiri be quiet! Light Wings ventilatora - 120 PWM, 120 PWM high-speed, 140 PWM, 140 PWM high-speed, a primijenit ćemo je i na buduće testove, uz moguća buduća poboljšanja.
Arduino za ispomoć
Zašto za te stvari onda ne iskoristiti neku mikrokontrolersku pločicu i senzor za mjerenje napona i jakosti struje (a iz toga izračunati snagu)? Prvo smo razmišljali o nekom klasičnom Arduinu, s nekim ATmega mikrokontrolerom, no nisu nam odgovarali zbog neodgovarajućih preddefiniranih PWM frekvencija.
Naime, htjeli smo ventilatorima na četvrtom pinu davati propisni PWM signal za upravljanje brzinom vrtnje, a preporučena frekvencija je 25 kHz (dopušteno je između 21 i 28 kHz), koju tipične osnovne ATmega Arduino pločice ne podržavaju.
Odluka je pala na pločicu s 32-bitnim mikrokontrolerom ESP32, takta 240 MHz, 320 kB RAM-a i 4 MB Flash memorije. Da, znamo – "fantastične" specifikacije u usporedbi s današnjim računalima, no zapravo nimalo loše u usporedbi s prastarim DOS računalima, barem kad je u pitanju brzina procesora.
ESP32 pločica, unutar platforme Arduino, podržava proizvoljno definiranje PWM frekvencije, pa smo za izlazni pin odredili 25 kHz, i toliko je doista i bilo – provjerili smo osciloskopom.
Pomoću te pločice ujedno smo mjerili brzinu okretaja (signal za tahometar daje dva pulsa po obrtaju propelera). Od velike koristi bila je i mogućnost spajanja ESP32 pločice na Wi-Fi mrežu, i funkcionalnost rudimentarnog web-poslužitelja, pa naš programčić ima web-sučelje u koje se, tijekom mjerenja, ubacuje tablica s rezultatima. Web-sučelju pristupali smo preko tableta, a tablicu s mjerenjima za svaki ventilator kopirali smo i zalijepili u tablicu u Google Sheetsu.
Mjerenja smo obavljali pri jedanaest stupnjeva PWM-a – od 0 do 100%, u koracima od 10%. Na svakom stupnju ventilator je radio pola minute, što je bilo dovoljno dugo da ESP32 pločica izmjeri napon, jakost struje i brzinu vrtnje, te da pomoću vanjskih instrumenata izmjerimo i zabilježimo buku ventilatora te protok zraka.
Gotovi mjerni instrumenti
Buku, odnosno šum koji ventilatori proizvode, mjerili smo malim, UNI-T-jevim mjeračem zvuka na udaljenosti od 30 centimetara od ventilatora, pod kutom od 45°, kako bismo ipak uspjeli izmjeriti intenzitet buke, a da strujanje zraka ne prouzroči "udare" po mikrofonu u mjeraču.
UNI-T-jevim ručnim anemometrom mjerili smo brzinu strujanja zraka kod ventilatora koji je puhao u prazno, bez prepreka, čime smo dobili općenitu brojku, koja nam govori o tome koliko je ventilator pri određenoj razini PWM-a sposoban pogurati zraka, tj. kolikom brzinom.
U susjednom stupcu u tablici, navedena je brzina strujanja zraka kroz aluminijski blok pasivnog dijela hladnjaka, kroz njegova "rebra", listiće, ili kako to već želite nazivati. Taj blok debljine je 7 cm pri rubovima, a prema sredini sužava se na 5 cm.
Razlog mjerenja brzine strujanja zraka kroz rebra hladnjaka je taj da bismo vidjeli kako se ventilator ponaša u situacijama kad je potreban veći statički pritisak, da može potisnuti zrak kroz teže "prohodne" stvari, kao što su hladnjaci, radijatori AIO sustava ili, možda, vrlo gusti filtri protiv prašine.