Calm Your Farm: igra koja djecu uči sigurnosti na farmi
Australska igra ima četiri modula vezana uz različite opasnosti koje mlade vrebaju na seoskom gospodarstvu
Svako seosko dijete zna koliko opasan može biti život na farmi: prsti uhvaćeni u strojeve, prevrtanje traktora, uznemireni konji... ozljede su česte, a posljednice katkad mogu biti i tragične, s izgubljenim mladim životom. Kako bi djeci što bolje ukazali na moguće opasnosti i podučili ih sigurnosti, nekoliko australskih sveučilišta udružilo je snage kako bi stvorili besplatnu online edukativnu igru "Calm Your Farm".
Adolescentima se, upozoravaju tvorci igre koje podupire australsko Ministarstvo poljoprivrede, ribarstva i šumarstva, često daju razne radne obveze na farmi i sve ih je više kako stare. Zbog toga su posebno osjetljivi na ozljede i često su izloženi opasnostima kojih ne bi bilo da vrijeme provode u igri s prijateljima ili kod kuće. Australski institut za zdravlje i socijalnu skrb (AIHW) navodi da je u pet godina zbog ozljeda na farmi hospitalizirano 22.000 ljudi, a velik broj njih bili su još djeca.
Djeca, a naročito tinejdžeri, nedovoljno su upućena u opasnosti i načine na koji bi ih mogli izbjeći. Nešto se o tome uči u srednjim poljoprivrednim školama, no obično je riječ o dosadnom bubanju podataka i ispunjavanju upitnika s višestrukim izborom. Otud i ideja za igru koja će podučavati igrače o sigurnosti u poljoprivrednom okruženju u kojoj su veliki doprinos dali upravo učenici koji su sami nacrtali likove koji se koriste u igri.
"Calm Your Farm" ima četiri modula, temeljena na visokorizičnim područjima ili opasnostima na farmi: Vozila, Radionica, Štala i Voda. Igrači odabiru lik i s njim napreduju kroz module, usput dovršavajući mini igre. Sadržaj uključuje praktične informacije o prevenciji ozljeda, na primjer kako sigurnije voziti četverocikl, prepoznati simbole opasnosti i odabrati odgovarajuću odjeću za različite zadatke.
Igra se može igrati kod kuće ili u školi, a igrači dobivaju potvrdu o svladavanju pojedinih razina i uspješnom završetku igre.
"To je princip gamifikacije, ne želite da bude previše jednostavno. Želite da se djeca ponovno vrate i nastave učiti", kažu tvorci igre.