Kina mijenja stav i otvara vrata pregovorima o TikToku sa SAD-om

Kina je pokazala spremnost na suradnju s Trumpovom administracijom kako bi TikTok nastavio s radom u Sjedinjenim Državama, izvještava Wall Street Journal...

Ivan Podnar ponedjeljak, 20. siječnja 2025. u 17:34
📷 Ilustracija: Bug.hr
Ilustracija: Bug.hr

Kinesko Ministarstvo vanjskih poslova objavilo je u ponedjeljak da tvrtke mogu samostalno odlučivati o svojem poslovanju i akvizicijama. Ova izjava označava znakovit odmak od prijašnjeg stava vlade koja se protivila bilo kakvoj prisilnoj prodaji TikToka. Objava ministarstva uslijedila je nakon što je predsjednik Trump jučer predložio podjelu kontrole nad aplikacijom između američkih i kineskih poslovnih subjekata u omjeru 50-50.

Sastala se dva najbogatija...

Zhang Yiming, osnivač TikToka, mogao bi imati važnu vezu koja bi mogla olakšati pregovore - Elona Muska. Njih dvojica razgovarali su prošle godine kada je postalo jasno da će Kongres izglasati zakon o zabrani TikToka u SAD-u. Zhang, najbogatija osoba u Kini, posjeduje 21% udjela u ByteDanceu, matičnoj tvrtki TikToka, te zadržava većinsku kontrolu kroz dodatna glasačka prava. Musk, čovjek od Trumpova povjerenja, dosljedno se protivi zabrani TikToka te održava općenito dobre odnose s kineskim dužnosnicima. Muskovi poslovni interesi najviše su vezani uz proizvodnju vozila Tesla u Kini.

Njihova povezanost seže u 2014. godinu kada je Kevin Zhou, osnivač kineskog tehnološkog portala Pandaily, upoznao Zhanga s Muskom tijekom posjeta Teslinu uredu u Kaliforniji. Zhang je navodno usporedio Muska s osnivačem Applea Steveom Jobsom, opisujući ga kao odvažnijeg i s većom vizijom.

Onim Amerikancima kojima vjeruju

Kineski dužnosnici interno su razmatrali mogućnost da se onim Amerikancima kojima vjeruju, poput Muska, dopusti ulaganje u američko poslovanje TikToka. Međutim, nije jasno je li Peking o tome izravno razgovarao s Muskom ili vodstvom ByteDancea. ByteDance je oprezan kada je riječ o ostavljanju dojma da slijedi vodstvo Pekinga u određivanju budućnosti TikToka. Zhang se namjerno distancirao od kineskih dužnosnika, a važno je napomenuti da nije član vladajuće Komunističke partije Kine.

Tijekom pregovora, glasnogovornica Ministarstva vanjskih poslova Mao Ning naglasila je da svaki dogovor mora biti u skladu s kineskim propisima, što znači da kineska vlada ima ipak važnu ulogu u rješavanju TikTokove sudbine u SAD..