Europske tehnološke tvrtke traže hitno smanjenje ovisnosti o stranim digitalnim rješenjima

Prijedlog Euro Stacka traži od EU zaokret s regulatornog na industrijski pristup koji favorizira lokalne inovacije. Koalicija želi da Europska komisija mobilizira industriju za koordinaciju strategije koja će potaknuti digitalnu suverenost Europe...

Bug.hr ponedjeljak, 17. ožujka 2025. u 13:53

Velika koalicija europskih tehnoloških tvrtki i udruženja, uključujući Airbus, Dassault Systèmes i više od 90 manjih kompanija i organizacija uputila je otvoreno pismo europskim čelnicima, tražeći konkretne mjere za smanjenje ovisnosti o stranoj digitalnoj infrastrukturi. Među potpisnicima pisma nalaze se tvrtke iz različitih tehnoloških sektora, uključujući cloud usluge, telekomunikacije, obranu i razvoj softvera. Kompanije poput Elementa, OVHClouda, Murene, Nextclouda i Protona podržale su inicijativu.

"Euro Stack" kao odgovor

Otvoreno pismo, upućeno predsjednici Europske komisije Ursuli von der Leyen i europskoj povjerenici za digitalno gospodarstvo Henni Virkkunen, predlaže razvoj tzv. "Euro Stacka" - skupa europskih digitalnih rješenja koja bi pokrivala sve razine tehnološke infrastrukture, od aplikacija i platformi do hardvera i povezivosti.

"Pri trenutnim trendovima, naša ovisnost o neeuropskim tehnologijama postat će gotovo potpuna za manje od tri godine," upozoravaju potpisnici pisma koje je TechCrunch imao priliku pregledati prije javne objave. Ideja o Euro Stacku nije potpuno nova - početkom godine objavljen je detaljni dokument o ovoj strategiji, koji su pripremili ekonomistica Cristina Caffarra i drugi stručnjaci. Međutim, sadašnja inicijativa predstavlja koordinirani napor širokog spektra europskog tehnološkog ekosustava.

Geopolitički katalizatori

Tajming ovog apela nije slučajan i dolazi nakon nekoliko potresnih geopolitičkih događaja. Pismo posebno spominje napetosti na sigurnosnoj konferenciji u Münchenu, gdje je američki potpredsjednik JD Vance zauzeo kritički stav prema Europi, što je podiglo uzbunu oko stabilnosti transatlantskih odnosa.

"Zamislite Europu bez internetske pretrage, e-pošte ili uredskog softvera. To bi značilo potpuni slom našeg društva. Zvuči nerealno? Pa, nešto slično se upravo dogodilo Ukrajini," izjavio je Wolfgang Oels, operativni direktor berlinske tražilice Ecosia za TechCrunch. Dodao je: "Europljani trebaju suverenost u kritičnim infrastrukturama, a one ne uključuju samo energetiku i zdravstvo, već svakako i digitalne sustave."

Što konkretno predlažu europske tvrtke?

Koalicija u svom pismu navodi nekoliko konkretnih mjera koje bi europsko vodstvo trebalo razmotriti. Najvažniji prijedlozi uključuju uvođenje javnih natječaja koji bi davali prednost europskim dobavljačima, poticanje suradnje između europskih tehnoloških tvrtki te osnivanje posebnog fonda za ulaganje u europsku digitalnu infrastrukturu.

"Industrija će ulagati ako postoje adekvatni izgledi za potražnjom," navodi se u pismu, s naglaskom da bi davanje prioriteta područjima gdje europski dobavljači već mogu isporučiti rješenja stvorilo "vrijednost i tržište u pozitivnom ciklusu."

Cristina Caffarra smatra da su javni natječaji koji daju prednost europskim rješenjima "očigledan korak". Kako je izjavila: "Trebamo javnom sektoru reći da kupuje europske proizvode. Što je loše u tome? Amerikanci kupuju američko, Kinezi kupuju kinesko — a mi Europljani kažemo 'kupujte sve što želite'."

Udruživanje resursa za jači nastup

Drugi važan prijedlog odnosi se na poticanje europskih tehnoloških tvrtki da usvoje zajedničke standarde i surađuju kako bi ubrzale svoj rast. Ova strategija ima za cilj povećati konkurentnost europskih pružatelja usluga naspram dominantnih stranih subjekata, posebno američkih tehnoloških divova u području cloud computinga. Pismo zagovara "projekte koji rješavaju osnovne infrastrukturne potrebe, poput hardverske autonomije te suverenog oblaka i platformi," i naglašava važnost otvorenosti kao "stupa europske digitalne suverene strategije."

Novi fond za digitalnu infrastrukturu

Koalicija poziva na osnivanje "Fonda za suverenu infrastrukturu" koji bi podržao ulaganja u europsku digitalnu infrastrukturu, posebno u kapitalno intenzivnim sektorima poput proizvodnje poluvodiča i kvantnog računalstva. Caffarra predlaže da takav fond ne bi nužno zahtijevao ogromna financijska sredstva; umjesto toga, manji iznosi mogli bi se strateški usmjeriti prema održavanju infrastrukture otvorenog koda. "Zajednica otvorenog koda u Europi je ogromna i nevjerojatno sposobna," napominje.

Što kažu predstavnici industrije?

Johan Christenson, osnivač europskog pružatelja cloud usluga Cleura: "Potrebne promjene su toliko temeljne da smatram kako Europa treba novi projekt poput Airbusa u digitalnom području kako bi imala šanse uspjeti."

Andy Yen, osnivač švicarskog proizvođača alata za privatnost Proton, naglasio je da europska tehnologija ne zaostaje zbog nedostatka talenta ili kreativnosti, već zbog nedovoljne potražnje. "Tijekom 30 godina, europske vlade i tvrtke donosile su kratkovidne odluke nabavljajući tehnologiju iz SAD-a i Kine zbog kratkoročnih ušteda, umjesto da su strateški ulagale u razvoj europskih kapaciteta," objasnio je Yen za TechCrunch.

Zašto postojeći propisi nisu dovoljni?

Iako je EU implementirala propise poput Zakona o digitalnim tržištima (DMA) za rješavanje dominacije velikih tehnoloških tvrtki, koalicija tvrdi da te mjere same po sebi nisu dovoljne za postizanje digitalne suverenosti. Prema riječima Yena: "Vidimo da godinu dana nakon uvođenja DMA-a, ništa se materijalno nije promijenilo i tržišni udio velikih tehnoloških tvrtki u Europi ostaje nepromijenjen."

Caffarra dodatno razlikuje fokus trenutnih propisa i ciljeve koalicije: "Oni reguliraju vrh: pretraživanje, društvene mreže, e-trgovinu i trgovine aplikacijama; to su stvari na koje se DMA fokusira. To su proizvodi. Mi govorimo o infrastrukturi koja leži ispod toga — dakle, računanje, oblak, povezivost, čipovi. DMA se time ne bavi."

Dok geopolitičke napetosti nastavljaju rasti, a digitalna infrastruktura postaje sve kritičnija za ekonomsku i nacionalnu sigurnost, apel koalicije naglašava rastuću zabrinutost unutar europske tehnološke industrije o tehnološkoj neovisnosti bloka. Hoće li europsko vodstvo prihvatiti ovaj pristup "Europa na prvom mjestu" tek treba vidjeti, ali hitnost koju izražavaju lideri industrije sugerira da status quo možda više nije održiv u sve neizvjesnijem međunarodnom okruženju.