Blue Origin za petak najavio lansiranje svoje prve orbitalne rakete New Glenn

Nakon niza uspješnih lansiranja suborbitalne putničke kapsule za svemirski turizam, privatna svemirska kompanija Jeffa Bezosa okreće se "pravom" svemirskom programu

Sandro Vrbanus srijeda, 8. siječnja 2025. u 19:29
New Glenn na lansirnoj rampi Launch Complex 36 📷 Blue Origin
New Glenn na lansirnoj rampi Launch Complex 36 Blue Origin

New Glenn, raketa-nosač koju već desetak godina razvija privatna svemirska kompanija Jeffa Bezosa, Blue Origin, napokon je spremna za svoje prvo lansiranje u orbitu. Raketa se sastoji od dva stupnja, promjera 7 i ukupne visine 98 metara. Prvi stupanj, potisnik koji će je podići kroz najgušće dijelove atmosfere, trebao bi biti iskoristiv do 25 puta, dok je drugi stupanj za sada zamišljen kao jednokratni.

Ambiciozan prvi test

Inauguralna misija NG-1, zakazana najranije za ovaj petak, 10. siječnja u 7 sati po hrvatskom vremenu, bit će lansirana s lansirne rampe 36 u Space Forceovoj bazi u Cape Canaveralu, gdje raketa već stoji na svojem mjestu i priprema se za prvi let. Ključni cilj prvog lansiranja je na siguran način dopremiti pokusni teret u orbitu, a iz Blue Origina planiraju pokušati i meko slijetanje prvog stupnja uz obale Atlantskog oceana. Međutim, sami priznaju da je očekivati i to postignuće tijekom prvog pokusnog lansiranja prilično ambiciozno, ali će ga ipak pokušati.

Viši potpredsjednik kompanije Jarrett Jones izjavio je u najavi lansiranja da su pripreme bile vrlo rigorozne, ali da niti jedna količina zemaljskih testiranja ili simulacija misije ne može biti zamjena za pravi let rakete. "Vrijeme je za let. Bez obzira što da se dogodi, učit ćemo, popravljati i primijeniti novo znanje na sljedeće lansiranje", poručio je.

Blue Ring Pathfinder 📷 Blue Origin
Blue Ring Pathfinder Blue Origin

Pokusni korisni teret u ovoj će demonstracijskoj misiji biti Blue Ring Pathfinder, testna verzija multifunkcionalne platforme za svemirske letjelice, koja bi u budućnosti trebala poslužiti za lansiranje tereta u niz različitih orbita.

U inicijalnom testu bit će ispitane njezine karakteristike i mogućnosti tijekom lansiranja, komunikacija iz orbite s kontrolom misije, slanje telemetrije, praćenje pozicije, kao i općenito hardver ugrađen u tu platformu – sve, dakako, pod uvjetom da lansiranje prođe bez problema i kapsula uopće stigne u stabilnu orbitu.

Očekivano trajanje pokusne misije je šest sati, a planirana je u suradnji s američkim Ministarstvom obrane, mogućim klijentom Blue Origina za neka buduća lansiranja.

Konkurencija SpaceX-u

Prvi stupanj Blue Originove rakete New Glenn pogoni sedam raketnih motora BE-4, vlastite izrade. Pogonsko gorivo je prirodni ukapljeni plin (LNG) u kombinaciji s tekućim kisikom (LOX). S 2,450 kN potiska po motoru na razini mora i uz mogućnost upravljanja snagom potiska, riječ je o najsnažnijim raketnim motorima tog tipa na svijetu. Drugi stupanj pogone dva vakuumska raketna motora BE-3U, napajani tekućim vodikom i kisikom, potiska po 1420 kN.

Maksimalna nosivost New Glenna u nisku orbitu je 45 tona tereta, što je nešto manje od onoga kod Falcona Heavy (64 tone), ali više od Falcona 9 SpaceX-a (22,8 tona).