Višekratne rakete su tu, a lansiranja sve skuplja – kako to?
Sjećate se kako je prvo Musk rekao, a onda i svi ostali, kako će lansiranje tereta u svemir postati sve jeftinije zbog ponovnog korištenja višekratnih raketa iz SpaceX-a? Ispalo je da su lansiranja sve skuplja, nikad nisu pojeftinila, pa su napokon i američki mediji kojima je sada Musk u nemilosti, to pohvatali…

Trebalo im je samo nekoliko godina da shvate očito, ali američki liberalni mediji poput ovdje citiranog Engadgeta uočili su nešto što je bilo razvidno od samog početka korištenja „reusable“ raketa – ne samo da troškovi lansiranja tereta nisu opali na „par stotina tisuća dolara po lansiranju“, odnosno „ispod milijuna po lansiranju“, kako je Musk svojedobno najavljivao, već su – znatno porasli.
Prema studiji koja će uskoro biti objavljena u časopisu Acta Astronautica, NASA i dalje plaća više za lansiranje misija u orbitu nego prije 30 godina, unatoč eri višekratnih raketa i gotovo svakodnevnom pristupu svemiru.
Istraživanje pokazuje da su cijene koje NASA plaća za usluge lansiranja rasle po prosječnoj godišnjoj stopi od 2,82% od 1996. do 2024. godine. Nema dokaza o promjeni trenda troškova lansiranja nakon uvođenja SpaceX-a 2016. godine. Dapače, iako SpaceX gotovo svakodnevno lansira satelite Starlink i druge misije, te ima dovoljno kapaciteta za lansiranje NASA-inih znanstvenih misija, cijene nisu pale. SpaceX je tijekom posljednjih godina postupno povećavao cijenu namjenskog lansiranja Falcon 9, s 62 milijuna dolara na 67 milijuna dolara, a sada na 70 milijuna dolara, navodeći inflaciju kao razlog.
Tvrtke naplaćuju američkoj vladi više za usluge lansiranja nego komercijalnim klijentima. Plaćanjem više, NASA i Svemirske snage dobivaju prioritet u rasporedu lansiranja, a vladini inženjeri imaju pristup internim podacima tvrtke za nadzor. NASA-ine misije ponekad imaju posebne zahtjeve, poput strogih specifikacija čistoće korisnog tereta ili nadogradnji za postavljanje satelita u jedinstvene orbite.
Usporedba cijena lansiranja NASA-inih misija (prilagođeno za inflaciju, u dolarima iz 2025.):
- 1998-2007: Delta II rakete - između 86 i 132 milijuna dolara
- 2005: Mars Reconnaissance Orbiter - Atlas V raketa - 147 milijuna dolara
Cijene lansiranja za NASA-ine misije naglo su porasle nakon kasnih 2000-ih, nakon stvaranja United Launch Alliance spajanjem programa Atlas i Delta raketa. Spajanje je eliminiralo konkurenciju za većinu NASA-inih ugovora o lansiranju dok Falcon 9 nije postao dostupan sredinom 2010-ih.