Dramatičan krš i lom na burzama, zbog kineskog DeepSeeka povijesni pad vrijednosti vodećih kompanija
Kineski startup DeepSeek nije samo poljuljao financijska tržišta, već je doveo u pitanje i budućnost američke dominacije u AI tehnologiji
![](/img/dramatican-krs-i-lom-na-burzama-zbog-kineskog-deepseeka-povijesni-pad_kMIPF-.jpg)
Učinak objave DeepSeeka je trenutačan i dramatičan. Nvidia, vodeći proizvođač AI čipova, zabilježila je nezapamćeni pad tržišne vrijednosti od 600 milijardi dolara zbog pada dionica od 17% što je najveći jednodnevni pad vrijednosti neke IT tvrtke u povijesti. Val prodaje dionica proširio se cijelim tehnološkim sektorom: Broadcom minus 18%, Alphabet izgubio 4,4%, Microsoft je pao 2,3 %, Meta 3%, SoftBank Group za 8, 3% a europski proizvođač čip-opreme ASML izgubio je 8,5% vrijednosti. Oracle, Super Micro Computer i Taiwan Semiconductor Manufacturing pali su od 13% to 15% u popodnevnom trgovanju.
Inovacijom do učinkovitosti
DeepSeekov napredak dovodi u pitanje uvriježeno mišljenje da su masivna ulaganja u hardver nužna za razvoj umjetne inteligencije. Tvrtka, koju je osnovao menadžer hedge fonda Liang Wenfeng, tvrdi da njihov model dostiže mogućnosti OpenAI-jevog GPT-4 i Metinog Llama 2 modela koristeći manji broj Nvidijinih čipova. Model navodno koristi tehnike samopoboljšavanja koje smanjuju ovisnost o velikim klasterima čipova.
Međutim, ove tvrdnje nailaze na skepticizam. Analitičari Bernsteina odlučno odbacuju sugestije da je Kina "duplicirala OpenAI za 5 milijuna dolara", dok drugi nagađaju da je DeepSeek možda iskoristio postojeće američke modele za ubrzanje svojeg napretka.
Utjecaj na tržište hardvera
Otkriće je potaknulo preispitivanje ulaganja u AI hardver. Tvrtke duž cijelog AI lanca opskrbe osjetile su udarac - dobavljači infrastrukture Siemens Energy i Schneider Electric pali su 22%, odnosno 9,2%. Ipak, neki analitičari, uključujući glavnog analitičara SemiAnalysisa Dylana Patela, sugeriraju da bi poboljšana učinkovitost dugoročno mogla koristiti industriji, čineći AI tehnologiju pristupačnijom i rasprostranjenijom.
Geopolitičke implikacije
DeepSeekov proboj događa se usred rastućih američko-kineskih tenzija oko tehnologije i trgovine. Unatoč američkim ograničenjima na izvoz naprednih čipova u Kinu, uključujući Nvidijine najbolje modele, kineske tvrtke nastavljaju s inovacijama. Kako primjećuje voditelj strategije za tržišta u razvoju u Barclaysu, Mitul Kotecha, "Kina nije sjedila prekriženih ruku" unatoč trgovinskim barijerama.
SAD zadržava poziciju globalnog lidera u AI ulaganjima - tehnološke tvrtke uložile su 224 milijarde dolara u AI prošle godine, s projekcijama koje dosežu 280 milijardi dolara do 2025. Među značajnim inicijativama ističu se OpenAI-jev i SoftBankov plan ulaganja od 500 milijardi dolara u AI infrastrukturu te Metina predanost ulaganju do 65 milijardi dolara u AI infrastrukturu ove godine.
Promjena paradigme u razvoju AI-ja
DeepSeekovo postignuće sugerira da bi učinkovitost i inovativne metodologije mogle biti jednako važne kao i sirova računalna snaga u unapređenju AI tehnologije. Iako SAD zadržava vodstvo u infrastrukturi i ulaganjima, situacija se mijenja. Ovaj razvoj pokazuje da je globalna AI utrka ušla u novu fazu gdje bi strateške inovacije mogle biti jednako vrijedne kao i financijski resursi.