Neodgovorno korištenje drona ugrozilo sigurnost putničkog zrakoplova kod Dubrovnika
Pojava privatne bespilotne letjelice u neposrednoj blizini Zračne luke Dubrovnik protekle nedjelje onemogućila je slijetanje dva putnička zrakoplova. Pilotu prijeti kazna do 20.000 eura

Hrvatska agencija za civilno zrakoplovstvo (CCAA) izvijestila je javnost o incidentu koji se protekle nedjelje dogodio kod Zračne luke Dubrovnik, a imao je ozbiljne posljedice po putnički promet. U neposrednoj blizini te zračne luke, tijekom završnog prilaza za slijetanje dana 13.4.2025. zabilježeno je opasno približavanje drona putničkom zrakoplovu na približnoj visini od 200 metara, kažu iz Agencije.
Pritom je korisnik, tj. udaljeni pilot drona svojim neodgovornim ponašanjem ugrozio živote posade i putnika, zrakoplov te živote i imovinu ljudi na zemlji. Posada zrakoplova svoje opažanje je proslijedila Hrvatskoj kontroli zračne plovidbe koja je o tome obavijestila nadležna policijska tijela zadužena za provođenje istrage. Uslijed incidenta Zračna luka Dubrovnik je bila zatvorena neko vrijeme a dva su zrakoplova planirana za slijetanje bila preusmjerena u Zračnu luku Split.
Velika materijalna šteta i bez sudara
Osim ugrožavanja sigurnosti, života i imovine, neodgovorni pilot drona svojim je ponašanjem prouzrokovao značajnu štetu i zračnim prijevoznicima i putnicima, piše u priopćenju CCAA. Naime, svako preusmjeravanje letova na aerodrome različite od planiranih odredišta zračnim prijevoznicima uzrokuje dodatne troškove povezane sa dodatnim vremenom letenja zrakoplova, zbrinjavanjem putnika (prijevoz do konačnog odredišta, i/ili hotelski smještaj) kompenzacijom za kašnjenja itd.
Takvi poremećaji mogu imati kumulativni učinak na cjelokupnu planiranu operaciju uključenih prijevoznika, pa se izravna šteta kreće od 15.000 do 190.000 eura po preusmjerenom letu. Neizravna šteta koja je ovakvim događajem nanesena putnicima u vidu propuštenih obveza privatne i poslovne prirode često se ne može izraziti novcem.
Operateru prijeti kazna
Letenje dronova u blizini aerodroma i kontroliranom zračnom prostoru je dozvoljeno u slučajevima kada to odobri nadležna kontrola zračnog prometa. Ako se izvodi neovlašteno i protupravno, može biti izrazito opasno za sigurnost zrakoplova , posade, putnika te osoba i imovine na tlu. Takve aktivnosti su kažnjive i povlače sa sobom prekršajnu i kaznenu odgovornost.
Hrvatska agencija za civilno zrakoplovstvo sa svojim partnerima, poglavito Hrvatskom kontrolom zračne plovidbe i Upravom policije, svakodnevno provodi postupke otkrivanja neovlaštenih i protuzakonitih operacija dronova, te se prema operatorima i udaljenim pilotima koji ugrožavaju sigurnost zračnog prometa primjenjuje politika nulte tolerancije, a kazne za takve prekršaje se penju do 20.000 eura.
Usput su podsjetili i da su se 2024. godine u samo dva tjedna dogodila tri vrlo ozbiljna incidenta neodgovornim i protupravnim korištenjem dronova u blizini hrvatskih zračnih luka. Kako uskoro počinje i protupožarna sezona, eventualno korištenje dronova u zoni operacija protupožarnih zrakoplova izravno će ugroziti sigurnost zračnih i zemaljskih snaga, a što je već bilo zabilježeno proteklih godina. Stoga apeliraju na odgovorno ponašanje korisnika dronova.
Također, pozivali su sve one koji primijete korištenje drona u blizini aerodroma, požarišta ili drugih sigurnosno osjetljivih područja da slučaj prijave najbližoj policijskoj postaji koja će pokrenuti istragu i u suradnji s Agencijom procesuirati udaljene pilote drona ako postoji njihova prekršajna ili kaznena odgovornost.