Britanci oštri prema preprodavačima ilegalnog IPTV-a, jedan dobio dvije godine zatvora
Nakon što je priznao krivnju za kršenje autorskih prava, prevaru i skrivanje prihoda tijekom prodaje ilegalnih IPTV uređaja, pirat iz Velike Britanije dobio je dvogodišnju zatvorsku kaznu
Britanac iz mjesta Halifax prodavao je modificirane uređaje (Fire stickove), na kojima su bili instalirani programi za pristup ilegalnim IPTV uslugama. Činio je to tijekom 18 mjeseci, u razdoblju od 2020. do 2022. godine, pokazala je istraga, oglašavajući se u Facebook grupi s gotovo četiri tisuće članova. Svojim je ilegalnim poslom oštetio nositelje autorskih prava, kompanije kao što su Sky, BT Sport, Disney+ ili Netflix, za više od 108.000 funti (130.000 eura), objavilo je tamošnje tijelo National Trading Standards, koje se bavi borbom protiv ilegalne trgovine.
"Piratstvo se ne isplati"
Nakon istrage, u sklopu sudskog procesa ovaj je 40-godišnjak priznao krivnju za kršenje autorskih prava, prevaru i skrivanje prihoda tijekom prodaje navedenih uređaja. Slijedom toga osuđen je na dvije godine zatvora (tj. tri godine uz oproštenu jednu trećinu kazne). Prilično je to oštra kazna za preprodavača pretplata i uređaja za IPTV servise KD Streams i kasnije KD Media. Osuđenik, naime, nije bio dijelom ekipe koja je te usluge izradila i vodila te pribavljala ilegalne sadržaje. Naprotiv, on je usluge "samo" prodavao te tako, zakonski gledano, omogućavao neautorizirani pristup filmskim i televizijskim sadržajima te sportskim prijenosima uživo.
"Pristup piratskom sadržaju putem ilegalnih TV Fire stickova potkopava industriju zabave u Ujedinjenom Kraljevstvu, dovodeći u opasnost njezinu talentiranu radnu snagu i opskrbne lance uskraćujući im poštenu zaradu i prihode. Također dovodi potrošače u opasnost jer ih izlaže ilegalnom softveru koji može ugroziti njihove podatke i bankovne podatke. Ova kazna važan je podsjetnik za sve one koji kupuju i prodaju te uređaje da se kriminal ne isplati – to krši zakon o autorskim pravima i potičemo ljude da prijavljuju sumnjive slučajeve službi za potrošače", kažu iz agencije National Trading Standards.
Prema tome, razvidno je da je dvogodišnja zatvorska kazna za "sitnu ribu" u ovom slučaju više izrečena kao upozorenje "ozbiljnim" piratima. Službeno nisu objavljeni podaci o tome koliko je pretplata i stickova osuđeni Britanac zapravo prodao, no kalkulacija TorrentFreaka kaže da se taj broj vjerojatno kreće između 400 i 600. Kakve kazne čekaju pirate koji su pozicionirani daleko više u tom cijelom lancu, kako kod nas tako i u ostatku svijeta, tek trebamo doznati.