Britanci oštri prema preprodavačima ilegalnog IPTV-a, jedan dobio dvije godine zatvora

Nakon što je priznao krivnju za kršenje autorskih prava, prevaru i skrivanje prihoda tijekom prodaje ilegalnih IPTV uređaja, pirat iz Velike Britanije dobio je dvogodišnju zatvorsku kaznu

Sandro Vrbanus ponedjeljak, 6. siječnja 2025. u 20:01

Britanac iz mjesta Halifax prodavao je modificirane uređaje (Fire stickove), na kojima su bili instalirani programi za pristup ilegalnim IPTV uslugama. Činio je to tijekom 18 mjeseci, u razdoblju od 2020. do 2022. godine, pokazala je istraga, oglašavajući se u Facebook grupi s gotovo četiri tisuće članova. Svojim je ilegalnim poslom oštetio nositelje autorskih prava, kompanije kao što su Sky, BT Sport, Disney+ ili Netflix, za više od 108.000 funti (130.000 eura), objavilo je tamošnje tijelo National Trading Standards, koje se bavi borbom protiv ilegalne trgovine.

"Piratstvo se ne isplati"

Nakon istrage, u sklopu sudskog procesa ovaj je 40-godišnjak priznao krivnju za kršenje autorskih prava, prevaru i skrivanje prihoda tijekom prodaje navedenih uređaja. Slijedom toga osuđen je na dvije godine zatvora (tj. tri godine uz oproštenu jednu trećinu kazne). Prilično je to oštra kazna za preprodavača pretplata i uređaja za IPTV servise KD Streams i kasnije KD Media. Osuđenik, naime, nije bio dijelom ekipe koja je te usluge izradila i vodila te pribavljala ilegalne sadržaje. Naprotiv, on je usluge "samo" prodavao te tako, zakonski gledano, omogućavao neautorizirani pristup filmskim i televizijskim sadržajima te sportskim prijenosima uživo.

"Pristup piratskom sadržaju putem ilegalnih TV Fire stickova potkopava industriju zabave u Ujedinjenom Kraljevstvu, dovodeći u opasnost njezinu talentiranu radnu snagu i opskrbne lance uskraćujući im poštenu zaradu i prihode. Također dovodi potrošače u opasnost jer ih izlaže ilegalnom softveru koji može ugroziti njihove podatke i bankovne podatke. Ova kazna važan je podsjetnik za sve one koji kupuju i prodaju te uređaje da se kriminal ne isplati – to krši zakon o autorskim pravima i potičemo ljude da prijavljuju sumnjive slučajeve službi za potrošače", kažu iz agencije National Trading Standards.

Prema tome, razvidno je da je dvogodišnja zatvorska kazna za "sitnu ribu" u ovom slučaju više izrečena kao upozorenje "ozbiljnim" piratima. Službeno nisu objavljeni podaci o tome koliko je pretplata i stickova osuđeni Britanac zapravo prodao, no kalkulacija TorrentFreaka kaže da se taj broj vjerojatno kreće između 400 i 600. Kakve kazne čekaju pirate koji su pozicionirani daleko više u tom cijelom lancu, kako kod nas tako i u ostatku svijeta, tek trebamo doznati.