Što je "pig butchering" prevara i kako se zaštititi?
Investicijska prevarantska aktivnost javlja se učestalo i kod nas, pa gotovo da nema tjedna u kojem MUP ne dobije neku prijavu prevarenih osoba, od kojih kriminalci često izvuku i desetke tisuća eura
Sigurnosni stručnjaci kompanije Group-IB otkrili su veliku međunarodnu kampanju u koju su uključene prevarantske mobilne aplikacije, kako s Googleove tako i s Appleove službene trgovine, a u kojoj se žrtve "mesare" kako bi se od njih izvukao novac. Ta je prevarantska shema međunarodno poznata kao "pig butchering", u prijevodu mesarenje ili svinjokolja, a u posljednje se vrijeme vrlo često pojavljuje i kod nas u vrlo sličnom obliku.
Investicijska "svinjokolja"
Bilo da je riječ o slučaju o kojem govori navedeno istraživanje stručnjaka ili onima o kojima redovito izvještava domaći MUP, modus operandi kriminalaca jednak je – žrtve se kontaktira s nekom "neodoljivom" ponudom za ulaganje, često u kriptovalute, obećavajući im velike povrate na investicije. Kontakt se u pravilu uspostavlja putem društvenih mreža ili aplikacija za upoznavanje partnera, korištenjem lažnih profila, a napadač kroz razgovor prvo pokušava zadobiti povjerenje žrtve.
Jednom kad u tome uspije, započinje s raznim tehnikama psihološke manipulacije i socijalnog inženjeringa, da bi u konačnici vrlo često nagovorio žrtvu na instaliranje neke od malicioznih mobilnih aplikacija za "investiranje". Kad žrtva povjeruje i instalira aplikaciju, upućena je na uplaćivanje novčanih sredstava kako bi se ona oplodila na tržištu (obično) kriptovaluta, no vrlo brzo postaje jasno da povratka novca nema i da je riječ o prevari.
Upozorenja MUP-a
Gotovo svakog tjedna MUP izvještava o slučajevima u kojima su žrtve takvih prevara hrvatski građani, često umirovljenici, koji su povjerovali u takve priče o lakoj zaradi te uplaćivali novac putem spornih aplikacija – nerijetko i desetke tisuća eura.
MUP stoga konstantno upozorava građane da budu oprezni kako ne bi postali žrtve investicijskih prevara. "Osim što je samo ulaganje u kriptovalute rizično, postoji opasnost da ćete naići na počinitelje koji će vas pokušati prevariti ili ćete postati žrtve hakerskog napada. Budite sumnjičavi, dobro se informirajte i potražite nepristrani financijski savjet prije nego što nekom date ili uložite novac. Isto tako nemojte na svoje mobitele instalirati nepoznate aplikacije, već prije toga provjerite recenzije i informacije dostupne o aplikaciji putem otvorenih izvora", savjeti su, koji se mogu pronaći na stranicama više policijskih uprava.
Znakovi kriminala
Najčešće investicijske prevare uključuju ponude za unosne investicijske mogućnosti kao što su dionice, obveznice, kriptovalute, plemeniti metali, strana zemljišta ili alternativna energija. Neki od znakova koji ukazuju da biste mogli ostati bez svog novca su kada vas navodi brokeri uvjeravaju da je riječ o sigurnoj i lakoj zaradi te da je u tijeku akcija koju treba odmah iskoristiti.
Njihovi agenti uporni su i nagovaraju žrtve na trgovanje, makar u tome nemaju iskustva, a uvjeravaju ih da je riječ o jednostavnom načinu trgovanja. Još jedan od znakova da bi se moglo raditi o prevari je i kada na trgovinskoj platformi nema jasno navedenih kontakata kojima se možete odmah obratiti, a brojevi s kojih brokeri zovu nisu iz Hrvatske te ih se na te brojeve ne može povratno kontaktirati.