Iz ruske kapsule Sojuz na ISS-u neplanirano iscurila rashladna tekućina

Protekle noći otkazana je ranije planirana svemirska šetnja kozmonauta, budući da je neposredno prije nje došlo do istjecanja amonijaka u svemir iz ruske svemirske kapsule

Sandro Vrbanus četvrtak, 15. prosinca 2022. u 19:21

Još jedan slučaj zakazivanja ruske tehnologije dogodio se ovoga tjedna na Međunarodnoj svemirskoj postaji. Njihova su dvojica kozmonauta, Sergej Prokopjev i Dmitrij Petelin imali u planu obaviti svemirsku šetnju u noći sa srijede na četvrtak (gledano prema međunarodnom koordiniranom vremenu, UTC). Međutim, neposredno prije toga iz ruske je kapsule Sojuz MS-22, trenutačno priključene na ISS, iznenada u svemir počela prštati tekućina.

Moskva, imamo problem!

Njih dvojica već su bili spremni u odijelima za izlazak iz postaje, zračna ustava bila je ispražnjena od zraka, no nedugo zatim svemirska šetnja bila je otkazana. Pokazalo se kako je na Sojuzu došlo do curenja rashladne tekućine, amonijaka, iz jedne od vanjskih cijevi, a curenje je bilo obilno.

NASA je potvrdila da nitko od posade nije bio niti u jednom trenutku u opasnosti. Daljnja istraga američke i ruske svemirske agencije imat će za cilj utvrditi daljnje korake i procijeniti štetu, kao i analizirati je li kapsula ostala funkcionalna. Ona bi, naime, trebala poslužiti za povratak na Zemlju Prokopjeva, Petelina te američkog astronauta Franka Rubia, što je zakazano za proljeće sljedeće godine.

Frank Rubio, Sergej Prokopjev i Dmitrij Petelin
Frank Rubio, Sergej Prokopjev i Dmitrij Petelin

U slučaju da se pokaže kako je oštećenje kapsule preveliko, ili da postoji bilo kakav rizik za sigurnost posade, Roscosmos bi morao na ISS lansirati novu kapsulu, bez posade, koja bi mogla ovaj trojac sigurno vratiti na tlo. Dodatni problem, pokaže li se MS-22 nefunkcionalnim, jest što članovi posade koji su njime doputovali ne bi imali na raspolaganju kapsulu za hitan povratak na Zemlju u slučaju nužde – što je inače u svakom trenutku osigurano svim astronautima na ISS-u. Druga kapsula trenutačno priključena na ISS je SpaceX-ov Dragon, koji je tamo dopremio četiri preostala člana aktualne posade, a on ne može primiti sedmero ljudi.

Roscosmosov Sojuz MS-22 prema ISS-u je lansiran 21. rujna s kozmodroma Bajkonur u Kazahstanu, i bio je dokaz da Amerika i Rusija ipak mogu surađivati u svemiru, unatoč tomu što na Zemlji, praktički, ratuju jedni protiv drugih.