SteelSeries Apex 7 - Mehanika za šmekere
Puno košta, ali gotovo da nema značajnijih mana – najkraći je opis SteelSeriesove izvrsne mehaničke tipkovnice
Izvedba | Mehanička tipkovnica (ANSI ili ISO raspored tipki) |
---|---|
Prekidači | SteelSeries QX2 Red/Brown/Blue |
Pozadinsko osvjetljenje | RGB (potpuno upravljivo) |
Kabel | 1,9 m (gumirani) |
Dodaci | Gumirano odmorište za dlanove, USB 2.0 passthrough port |
Dimenzije | 403,3x139,2x17,2 mm |
Masa | 953 g |
Jamstvo | 2 godine |
Dojam | Skupa i izvrsna mehanička tipkovnica, namijenjena najzahtjevnijim korisnicima, kojima definitivno ima što ponuditi |
Apex 7 ubraja se među luksuzne mehaničke tipkovnice, što znači kako raspolaže visokokvalitetnim materijalima i brojnim dodatnim mogućnostima, ali i da, poput svih takvih modela, nosi pozamašnu cijenu. Stajat će vas oko 1.500 kuna, a olakotna okolnost jest to što ćete za potrošeni novac dobiti zaista izvrsnu tipkovnicu, čiji je gotovo svaki aspekt pomno promišljen i besprijekorno realiziran.
Apex 7 mehanička je tipkovnica pune veličine. Dostupna je i u tenkeyless izvedbi, lišenoj numeričkog dijela, jednostavno nazvanoj Apex 7 TKL. Baza joj je načinjena od guste i čvrste plastike, a gornja strana prekrivena je tamnom, na dodir ugodno hrapavom pločom od legure aluminija. Ta kombinacija materijala rezultira izuzetno robusnom i stabilnom tipkovnicom, mase od gotovo jednog kilograma, čiji nijedan dio kućišta ne zvecka ili rezonira kad je na udaru mehaničkih prekidača.
Čvrsti magneti
Aluminijska ploča na prednjem je rubu tipkovnice zaobljena i spušta se do radne površine. Radi se o dopadljivom estetskom detalju, koji također ima jasnu funkciju: na to se zaobljenje magnetski učvršćuje priloženo odmorište za dlanove. Samo odmorište jedno je od najboljih koje smo imali prilike koristiti, kako zbog čvrstoće spomenutih magneta, tako i zbog svoje guste gumirane površine, koja se u praksi pokazala izuzetno udobnom. Zahvaljujući kvaliteti odmorišta za dlanove, kao i odlično pogođenom nagibu tipkovnice te izvedbi kapica tipki, ergonomija Apexa 7 besprijekorna je. Čak ni prilikom maratonskih tipkalačkih sesija, onih koje se znaju protegnuti na dvoznamenkasti broj sati, nismo osjećali apsolutno nikakav umor u zapešćima ili prstima.
Prirodni nagib tipkovnice iznosi 4°, a pomoću nožica na donjoj strani tipkovnice može se povećati na 10,5°. Podizanje tipkovnice nema negativnih utjecaja na stabilnost odmorišta za dlanove – magneti ga nastavljaju čvrsto držati na mjestu.
Osim nožica, odozdo nalazimo još i kanale za provođenje kabela. Pomoću njih možemo samostalno odrediti hoće li kabel izlaziti iz sredine stražnjeg dijela tipkovnice, ili bliže njenom lijevom, odnosno desnom rubu. Na kraju tog 1,9-metarskog, gumiranog kabela nalaze se dva USB konektora, koje valja spojiti u računalo. Jedan konektor, doduše, "dobivamo natrag", preko USB 2.0 passthrough porta na stražnjem bridu tipkovnice. U njega možemo spojiti miša, headset ili bilo koju drugu periferiju. Zanimljivo je kako je okvir tog stražnjeg porta osvijetljen bijelim pozadinskim osvjetljenjem, kako bi ga bilo lakše pronaći u mraku.
OLED u kutu
Iznad numeričke tipkovnice nalazi se jedan neuobičajeni dodatak – maleni OLED zaslon, dimenzija od otprilike 4x1 centimetar i razlučivosti od 128x40 točaka. Pored njega nalaze se metalni kotačić i višefunkcijska tipka, koja je, poput spomenutog stražnjeg USB porta, uvijek osvijetljena bijelom svjetlošću. Kao što vjerojatno pretpostavljate, ekran se koristi za prikaz informacija iz podržanih aplikacija i igara. Primjerice, kada slušate glazbu preko Tidala, na ekranu će se prikazati naziv izvođača i pjesme te traka s trajanjem pjesme. Igrači CS:GO-a na ekranu će vidjeti omjer ubojstava i izginuća te količinu novca, a korisnici Discorda ime osobe koja trenutačno govori. Kad je pokrenuta aplikacija s kojom SteelSeriesov softver nema takvu razinu integracije, na ekranu se prikazuje proizvoljna grafika u crno-bijeloj tehnici. To može biti SteelSeriesov logo, slika koju ste učitali (automatski postaje crno-bijela i pikselizirana), ili nešto što ste sami nacrtali, unutar tvrtkinog službenog drivera.
SteelSeries GG - Nepotrebno kompliciranje
SteelSeries je nekoć nudio takozvani Engine, oku ugodan i funkcionalan driver sa svim potrebnim opcijama za brzo i jednostavno upravljanje tvrtkinim periferijama. Nažalost, Engine je u jednom trenutku integriran u opsežnije softversko rješenje, nazvano SteelSeries GG. GG je zamišljen kao mjesto na kojem ćete se informirati o tvrtkinim novim proizvodima (uz mogućnost izravne kupnje) i sudjelovati u aktualnim nagradnim igrama. Tu je i zasebna sekcija Moments, koja sadrži snimač najboljih trenutaka iz igara, nalik Nvidijinom Shadowplayu i brojnim drugim sličnim rješenjima. Među tim kategorijama šćućurio se i Engine, koji zadržava sve svoje poznate odlike, samo što je sada teže dostupan.
Bilo kako bilo, među opcijama Apexa 7, u Engineu, pronaći ćete mogućnosti poput promjene funkcija svake pojedine tipke, izrade makroa, upravljanja OLED zaslonom te odabira efekata i boja ugrađene rasvjete. Odlučite li se na promjenu funkcija tipki, raspolagat ćete impresivnim brojem opcija, poput dodjele multimedijalnih ili sistemskih kontrola, kontrola za pokretanje aplikacija, i tako dalje. Tipkovnica može pohraniti do pet korisničkih profila, a aktivni je moguće odabrati bez otvaranja Enginea, preko OLED zaslona i tipki pored njega.
Pomoću kombinacije spomenute višefunkcijske tipke i kotačića, koji se također može pritisnuti kao tipka, preko ovog ekrana također je moguće upravljati efektima i svjetlinom pozadinskog osvjetljenja, snimati makroe, prebacivati se između korisničkih profila (tipkovnica ih pamti do pet), vratiti tipkovnicu na tvorničke postavke, i slično.
Spomenuti OLED zaslon smatramo jedinim nedorečenim aspektom Apexa 7. Prvo i očitije, njegova niska razlučivost i crno-bijeli prikaz narušavaju dojam luksuza, koji SteelSeriesova tipkovnica ostavlja u svakom drugom pogledu. No tu je i problem upotrebljivosti ekrana, koja je u najmanju ruku dvojbena. Naime, ako ste imalo zavaljeni u stolici ispred monitora, gornji red tipki na numeričkoj tipkovnici većim dijelom će ga prekrivati, stoga nema šanse da vidite što na njemu piše – dok se ne uspravite.
U konačnici, umjesto ekrana, radije bismo vidjeli kvalitetan set odvojenih multimedijalnih kontrola. Premda je pomoću kotačića moguće upravljati glasnoćom zvuka, a pritisak višefunkcijske tipke pokreće i pauzira glazbu, tipke za skok na sljedeću ili prethodnu pjesmu, izostale su. Istina, SteelSeriesov driver omogućuje vam da ih dodate na bilo koju drugu tipku, ali stava smo da bi odvojene multimedijalne kontrole svejedno bile prikladnije – tim više kad u obzir uzmemo ambicioznost i cjenovnu kategoriju Apexa 7.
Besprijekorno tipkanje
Srećom, ono što nema u multimedijalnim kontrolama, Apex 7 višestruko vraća u pogledu svih ostalih tipki. Kapice tipki uzdižu se iznad aluminijske ploče, a načinjene su od dvostruko injektirane ABS plastike. To ih čini izuzetno izdržljivima, a, u kombinaciji s preciznim i besprijekorno fiksiranim stabilizatorima, istodobno i izuzetno ugodnim za pritiskanje. Bez obzira gazite li protivnike u omiljenoj mrežnoj pucačini ili bjesomučno štancate kôd, Apex 7 ni u jednom trenutku neće vam odgovoriti neugodnim zveckanjem i šupljim zvukovima iz svoje utrobe.
Apex 7 dostupan je u varijantama s mehaničkim prekidačima SteelSeries QX2 Red, Blue i Brown, koji su vrlo slični istovrsnim prekidačima Cherry MX, samo što su nešto mekši, te će mnogima biti još ugodniji za korištenje. Testirali smo izvedbu s linearnim prekidačima SteelSeries QX2 Red, koji imaju hod od četiri milimetara, okidaju na pola puta (2 mm), a sila pritiska im je 45 cN. Prekidači Blue i Brown imaju identične specifikacije, samo što su taktilni i drugačije zvuče – Blue glasno klikaju, a Brown su u odnosu na njih prigušeni.
Raspored tipki kod testiranog je modela bio ANSI, dakle, s Enterom u jednom redu, što dijelu domaćih korisnika neće biti prema volji. Ubrajate li se među njih, pripazite da prilikom kupnje odaberete primjerak s ISO rasporedom tipki, koji nosi oznaku UK (model s ANSI rasporedom ima oznaku US). Nekim ovdašnjim tipkačima prema volji neće biti ni izostanak oznaka hrvatskih dijakritika.
Pozadinsko osvjetljenje upravljivo je na razini svake pojedine tipke, ali treba kazati da se boje okvira stražnjeg USB porta i višefunkcijske tipke ispod kotačića za glasnoću ne mogu promijeniti – oni su uvijek bijeli. Oznake na tipkama precizno su i kvalitetno obasjane, a kako su tipke uzdignute iznad aluminijske ploče, osvjetljenje se prelijeva i na područje ispod tipki pa sve zajedno uživo izgleda još atraktivnije.
Apex 7 luksuzna je i gotovo besprijekorna mehanička tipkovnica. Smatramo da je integrirani OLED zaslon suvišan i ispod razine ostatka tipkovnice, ali u svakom drugom pogledu, riječ je o uređaju prema ukusu šmekera. Još se samo valja pomiriti s cijenom od oko 1.500 kuna, koja će neizbježno jako suziti krug potencijalnih kupaca.
SteelSeries Apex 7
- Visoka kvaliteta izrade
- Izvrsna kvaliteta mehaničkih prekidača i tipki
- Odlično magnetsko odmorište za dlanove
- Ergonomija
- Atraktivno i kvalitetno implementirano pozadinsko osvjetljenje tipki
- Dobro osmišljen menadžment kabela
- Metalni kotačić za glasnoću
- Cijena
- Nemogućnost promjene boje osvjetljenja stražnjeg USB porta i višefunkcijske tipke
- OLED zaslon izvedbom ne prati ostatak tipkovnice
- Izostanak hrvatskih dijakritika
- Nepotrebno zakompliciran driver