Intel Club (opća tema o procesorima) izdvojena tema

poruka: 13.743
|
čitano: 2.155.343
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Intel i5 Club
11 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
renato1977 kaže...

 Ima i te kako..Mislim da je 13400f u rangu 12600k-13600k/kf osjetno brži pogotovo ako ganjaš high fps

 kako kome, za njega sam i ja htio reći da ima smisla obzirom da je riješ o 1080p 240hz, pa pretpstavljam da mu je bitan svaki fps

meni osobno je potpuno svejedno hoće li proc iz grafe izvuć 140 ili 160fps, a to je otprilike i jedina razlika između ta dva procesora

13 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Onda ide 13600
Jedino nzn koliko ima smisla čekat 14600, koliko vidin jedina razlika je 100mhz veći takt
Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Ima smisla cekati kao i s 12 vs 13gen
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
El ono u 10. misecu izlazi 14th gen?
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

Da, mislim da možda točno 17.10. službeno.

13 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
A ništa onda se strpit još misec dana... Ako ništa možda bar padne cijena koju kunu 13600
3 godine
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Volume kaže...
Onda ide 13600
Jedino nzn koliko ima smisla čekat 14600, koliko vidin jedina razlika je 100mhz veći takt

 Slobodno si uzmi 13600kf ako češ raditi kakve video editing ili slično onda k verziju..

I uzmi si vrhunski hladnjak

6 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

A niko ne komentira veliki AMD plus kojeg je Intel pojeo sa zadnje dvije plus sljedečom generacijom a to je da možeš sa istom platformom gurat tri generacije CPU-a?

Ja sam trenutno na 12700k ali zasada nemam apsolutno nikakvu želju otić na 13 generaciju a i za 14 nisam siguran da ću skoćit, bar ne u sljedećoj godini... ne vidim nikakvu dodatnu vrijednost koja može opravdat potrošnju.

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
nikonja kaže...

A niko ne komentira veliki AMD plus kojeg je Intel pojeo sa zadnje dvije plus sljedečom generacijom a to je da možeš sa istom platformom gurat tri generacije CPU-a?

Ja sam trenutno na 12700k ali zasada nemam apsolutno nikakvu želju otić na 13 generaciju a i za 14 nisam siguran da ću skoćit, bar ne u sljedećoj godini... ne vidim nikakvu dodatnu vrijednost koja može opravdat potrošnju.

 taj plus je ionako uvijek bio bitan minimalnom broju ljudi

čak i amd fanboji ne mijenjaju tri procesora na b350/x370 pločama u velikoj većini, nego su uredno kupovali 4xx i 5xx ploče s novim 3xxx i 5xxx procesorima

kad mijenjaš, onda mijenjaš sve i to je uglavnom to

 

u rijetkim situacijama je to nekom bitno

13 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
renato1977 kaže...
Volume kaže...
Onda ide 13600
Jedino nzn koliko ima smisla čekat 14600, koliko vidin jedina razlika je 100mhz veći takt

 Slobodno si uzmi 13600kf ako češ raditi kakve video editing ili slično onda k verziju..

I uzmi si vrhunski hladnjak

 Nema video editinga, samo programiranje u sql-u i gejmanje :)

2 godine
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
picajzla0707 kaže...

 taj plus je ionako uvijek bio bitan minimalnom broju ljudi

čak i amd fanboji ne mijenjaju tri procesora na b350/x370 pločama u velikoj većini, nego su uredno kupovali 4xx i 5xx ploče s novim 3xxx i 5xxx procesorima

kad mijenjaš, onda mijenjaš sve i to je uglavnom to

 

u rijetkim situacijama je to nekom bitno

 Ja ću najvjerojatnije mijenjati samo procesor, ne vidim što bi mi mogla donijeti nova generacija čipseta a što bi mi nužno trebalo, vjerujem samo novi wifi 7 na odabranim pločama i više pcie5 slotova, mogući usb5 ili ekvivalent thunderboltu 5 i brža mema, što mi ne znači previše dok bi mi proc novije generacije dobro došao.

Sorry na off topicu, pričam o am5 ali slično će biti i na intelu vjerujem.

Poruka je uređivana zadnji put uto 19.9.2023 13:46 (notloB).
16 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
nikonja kaže...

A niko ne komentira veliki AMD plus kojeg je Intel pojeo sa zadnje dvije plus sljedečom generacijoma to je da možeš sa istom platformom gurat tri generacije CPU-a?

Ja sam trenutno na 12700k ali zasada nemam apsolutno nikakvu želju otić na 13 generaciju a i za 14 nisam siguran da ću skoćit, bar ne u sljedećoj godini... ne vidim nikakvu dodatnu vrijednost koja može opravdat potrošnju.

 Fučkaj ga sad, pa to nisu tri generacije Intel procesora niti blizu ili niti pod razno.To su činjenice, i to je odavno poznato ali eto opet iste tričarije.

 

 - Intel 12/13/14 gen procovi, to sve ide pod Alder Lake CPU arhitekturu

 

- to je ista CPU arhitektura+dodaj još CPU Cache+patuljastih E CPU jezgri+više ili veče CPU frekvencije

 

- Intel 1700 socket, lansiran u 11 mjesecu 2021

 

I to bi sad trebali uspoređivat sa AM4 socketom, koji je lansiran 2017 godine+pet godina stare matične ploče dobile su podšku za Zen 3.Znaš i sam koja je razlika između originalnog Zen i Zen 3 procesora, ukratko ogromna(pogotovo za gejming)razlika to sigurno.

 

AM4 i dalje če godinama prodavat puno "starih Zen 3 procesora".

 

AM5 je tek nedavno lansiran,  a Intel 1700 socket je na kraju ili još 14 gen procovi i kraj priče.

 

Druge godine ako hočeš najnovije od Intela, pripremi kešovinu za još jedan novi socket i nove matične ploče.

AMD,........is that Epyc or what?
8 mjeseci
protjeran
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
picajzla0707 kaže...

 taj plus je ionako uvijek bio bitan minimalnom broju ljudi

čak i amd fanboji ne mijenjaju tri procesora na b350/x370 pločama u velikoj većini, nego su uredno kupovali 4xx i 5xx ploče s novim 3xxx i 5xxx procesorima

kad mijenjaš, onda mijenjaš sve i to je uglavnom to

 

u rijetkim situacijama je to nekom bitno

 Naravno jer svatko tko razumije tržiste ce.prodati maticnu dok ima jos nesto garancije i uzeti si fino novu plocu sa punim jamstvom i svim novim featurima. Na kraju te i financijski bolje izađe prodat ploču dok je jos iole aktualna i pod jamstvom nego za 4-5 godina kao staru ragu i bez jamstva koja nikog ne zanima a pogtovo ako ti krepa onda imas frišku figu. Primjer su trenutno x370 i b350 ploče koje moras platit da neko pokupi i zbrine, dok ce neku b450 ili b550 ljudi kupit i jos imaju neku vrijednost na polovnom trzistu.

 

Također osobno ovu B650 nebum imo duze od 2 godine max, fino prodat i za neku pristojnu razliku uzet opet nesto aktualno sa boljim biosima i memory podrškom uz nove feature. I stalno si up to date a ne trosis puno na nadogradnje. Drzat se srednjeg razreda i to je to, skuoe ploce su ionako samo bacanje para i ogroman pusing na vrijednosti.

Poruka je uređivana zadnji put uto 19.9.2023 15:45 (Jacked).
3 godine
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

10°c razlike? Jbte jos malo pa cemo morati sve sami raditi

Moj PC  
0 0 hvala 0
22 mjeseca
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Jacked kaže...

Sa tobom ionako nitko ne prica a stalno tražiš pažnju... pisem i o intelu i amd tako da pošto ne postoji tema za raspravu o oba tabora na jednom mijestu sasvim sam on point sa komentiranjem 

 

 To kaže osoba koja je napravila 20+ accounta u zadnjih mjesec dana, i sa svakim accountom ulaziš s njim u konflikt, isti pattern koristiš,  imaš 2 slabosti koje te triggeraju i otkrivaju: AMD i Boris . Usput ne mislim da je loše povremeno spomenuti konkurenciju u smislu usporedbe, no dokle god to ne prerasta u trolanje, podbadanje, vrijeđanje itd.

13 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Koje je originalno ime od Jacked 

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Može preporuka matične i hladnjaka za 13600kf
Ciljam na kakvih 5.5ghz barem s oc-om
Za budžet neman pojma stvarno... Jel 350-400 dovoljno za to dvoje?
Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Volume kaže...
Može preporuka matične i hladnjaka za 13600kf
Ciljam na kakvih 5.5ghz barem s oc-om
Za budžet neman pojma stvarno... Jel 350-400 dovoljno za to dvoje?

 


Ili AIO AC II 240/280!
Dobio si najbolje i još ušparao za nesto drugo

 

13 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
E čuja san za taj da je odličan al ga nema kod nas, ima na amazonu
Evo baš gledan i vidin da ima u izvedbama se120 i pa120. U čemu je razlika? Il je svejedno koji uzmen... Ovaj pa120 mi izgleda lipše :)
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 mjeseci
protjeran
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Trilogija kaže...

 To kaže osoba koja je napravila 20+ accounta u zadnjih mjesec dana, i sa svakim accountom ulaziš s njim u konflikt, isti pattern koristiš,  imaš 2 slabosti koje te triggeraju i otkrivaju: AMD i Boris . Usput ne mislim da je loše povremeno spomenuti konkurenciju u smislu usporedbe, no dokle god to ne prerasta u trolanje, podbadanje, vrijeđanje itd.

Mene on uopce ne interesira niti diskutiram sa njime jer ga ne smatram sebi zanimljivim za tu radnju ali bi on volio pricati samnom.

Ali je jako zanimljivo kako ti volis spominjati multiprofile i znas sve te trolove napamet kao i ostale clanove i kako disu a tu si 14 mjeseci. Usput u vise navrata spominjes framechasers kao i neki ostali profili koji su odavdje protjerani kao SaintGriz itd.. cim se taj tip spomene evo vas nesto reci. 

I da imam AMD platformu naravno da mogu pisati osobno iskustvo, a ti nemas nista i samo dolazis flejmat kada se ukaze prilika i pricati kako je forum pun multiprofila koje jako dobro pratis i poznajes a ti se eto u 14 mjeseci slika i prilika 

Vec su me upozorili na tebe da si neki Riot protjerani upravo zbog tih stvari a sada samo nastavljas sa  jedog od 200 inacica Riotovih accounta 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 19.9.2023 21:08 (Jacked).
13 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

Svejedno je koji uzmeš.

8 mjeseci
protjeran
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Huhu, plavci ugradili nitro 

 

Intel confirms 2024-2025 client CPU lineup: Arrow Lake, Lunar Lake and Panther Lake

 

Intel Displays Arrow Lake Wafer With 20A Process Node, Chips Arrive in 2024

 

Intel Core Ultra “Meteor Lake” CPUs officially launch on December 14th

 

Intel introduces glass substrates for next-generation advanced chip packaging

 

 

Intel 4 process odnosno 7nm je spreman, Meteor Lake izlazi 14.12. 2023. a iduce godine dolazi LGA 1851 koji ce biti aktualan do 2026 i podržati naredne 3 serije intel procesora. Arrow Lake izlazi krajem iduce godine na intel 20A process iliti 2nm i biti ce iduca high performance desktop linija, uz to dolazi low powered Lunar Lake koji ce biti namjenjen za AI ubrzanja itd.  

 

U prvom kvartalu 2024 ulazi u labove i Panther Lake koji ce biti nasljednik za Arrow Lake a njega ce složiti na intel 18A procesu iliti 1.8nm.

 

Izgleda da je intel sa iducom godinom prestigao TSMC i preuzima prvu poziciju kao vlasnik najboljeg procesa.

 

I kao zadnja i prestižna vijest:

Intel Will Adopt 3D Stacked Cache for CPUs, Says CEO Pat Gelsinger

 

E sad je panika, što bi rekli šok i vjeverica kako zasto otkud sve ovo 

Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Volume kaže...
E čuja san za taj da je odličan al ga nema kod nas, ima na amazonu
Evo baš gledan i vidin da ima u izvedbama se120 i pa120. U čemu je razlika? Il je svejedno koji uzmen... Ovaj pa120 mi izgleda lipše :)

  The only differences are the color (grey vs black), fans and the 120 has covers on the towers making it 2mm taller than the SE. The pa120 uses TL-C12 fans while the SE uses TL-C12C fans!
Ako neces narucivati Thermalright-a izvana s obzirom na cijenu AC 240/280 II ti je kod nas top izbor za hladenje!

22 mjeseca
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Jacked kaže...

Huhu, plavci ugradili nitro 

 

Intel confirms 2024-2025 client CPU lineup: Arrow Lake, Lunar Lake and Panther Lake

 

Intel Displays Arrow Lake Wafer With 20A Process Node, Chips Arrive in 2024

 

Intel Core Ultra “Meteor Lake” CPUs officially launch on December 14th

 

Intel introduces glass substrates for next-generation advanced chip packaging

 

 

Intel 4 process odnosno 7nm je spreman, Meteor Lake izlazi 14.12. 2023. a iduce godine dolazi LGA 1851 koji ce biti aktualan do 2026 i podržati naredne 3 serije intel procesora. Arrow Lake izlazi krajem iduce godine na intel 20A process iliti 2nm i biti ce iduca high performance desktop linija, uz to dolazi low powered Lunar Lake koji ce biti namjenjen za AI ubrzanja itd.  

 

U prvom kvartalu 2024 ulazi u labove i Panther Lake koji ce biti nasljednik za Arrow Lake a njega ce složiti na intel 18A procesu iliti 1.8nm.

 

Izgleda da je intel sa iducom godinom prestigao TSMC i preuzima prvu poziciju kao vlasnik najboljeg procesa.

 

I kao zadnja i prestižna vijest:

Intel Will Adopt 3D Stacked Cache for CPUs, Says CEO Pat Gelsinger

 

E sad je panika, što bi rekli šok i vjeverica kako zasto otkud sve ovo 

 Panika kao i 2015 kad su najavili 10nm . Puno priče, malo djela, sve same najave, to već slušamo godinama od Intela, nema nikakve panike za konkurenciju, Lisa Su I Jensen Huang se mogu samo nasmijati. Meteor Lake ćemo moći kupiti tek iduće godine, to je najprije što ćemo vidjeti od njih, a za ostalo otom potom, svašta će se još izdešavati, raznorazne odgode itd.

8 mjeseci
protjeran
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

10nm ima svoju pricu iza sebe zbog naprednog crtanja pa su se tu pošteno uvalili i kasnili, ostalo sve sta su imali za desktop je ispoštovano i na vrijeme zadnje 4 godine.

 

Prema statistici AMD je taj koji je u padu od 2020te i drze ispod 20% desktop udjela. Tako da neznam bas da se smiju u kancelarijama...

 

A ovdje su wafferi vec pokazani znaci to je to, malo vise citaj i gledaj linkove.

 

Edit

 

A Meteor Lake su Xeoni uglavnom nebitna grupacija kao i Threadripperi za forumaše

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 19.9.2023 23:02 (Jacked).
Moj PC  
0 0 hvala 0
22 mjeseca
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Jacked kaže...

10nm ima svoju pricu iza sebe zbog naprednog crtanja pa su se tu pošteno uvalili i kasnili, ostalo sve sta su imali za desktop je ispoštovano i na vrijeme zadnje 4 godine.

 

Prema statistici AMD je taj koji je u padu od 2020te i drze ispod 20% desktop udjela. Tako da neznam bas da se smiju u kancelarijama...

 

A ovdje su wafferi vec pokazani znaci to je to, malo vise citaj i gledaj linkove.

 

 

Kad bude na tržištu onda ćemo razgovarati, dotad pričati priče kako je konkurencija gotova, panika itd je smiješno, najveća panika je u Intelu i to već godinama jer se muče u svim segmentima, fragmentirani su jako, prodaju proizvode s gubitkom kako bi zadržali market share, i tek trebaju stati na noge.

8 mjeseci
protjeran
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Trilogija kaže...

Kad bude na tržištu onda ćemo razgovarati, dotad pričati priče kako je konkurencija gotova, panika itd je smiješno, najveća panika je u Intelu i to već godinama jer se muče u svim segmentima, fragmentirani su jako, prodaju proizvode s gubitkom kako bi zadržali market share, i tek trebaju stati na noge.

 LOL na kojem mijestu tebe hrane tom propagandom, hitno se makni otamo!

AM5 platforma je ta koja je dropala 40-50% vrijesnosti u 10 mjeseci od izlaska a intel ako 10% i ti pricas o prodaji i gubitku kod intela 

 

Ako su wafferi spremni to je to, ceka se samo na zadnji korak i proizvodnju tako da u praksi to je to jer do izlaska Arrow Lake ima godinu dana i sve je on track. 

 

Sve sta su pred par godina prognozirali oko procesa su pokazali sada da su ispoštovali.

 

Intelu jedino kasne performanse u HEDT razredu i Xeonima ali desktop su odavno preuzeli, još od Alder Lake imaju najveci IPC i MT performanse. A u gamingu marginalno sporiji od X3D modela kojega imam i sam, i sada još izlazi i 14th gen koji ce vjerojatno izjednaciti gaming sa X3D a razvaliti ga u svemu van toga.

 

Cinjenice su jedno a ova tvoja propaganda bez pokrica drugo jer statistike govore da je AMD taj koji je u padu od 2020te i drži debelo manji tržišni udio, a AM4 platforma im se prodaje bolje od AM5...

 
Edit

Sad vidim da vec imaju laptop koji pokrece Lunar Lake chip na 18A proces-u, tako da sve jasno 
Intel Shows Off Lunar Lake-Based PC, Unveils Panther Lake for 2025

Poruka je uređivana zadnji put sri 20.9.2023 0:22 (Jacked).
13 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Boris grozni kaže...
Volume kaže...
E čuja san za taj da je odličan al ga nema kod nas, ima na amazonu
Evo baš gledan i vidin da ima u izvedbama se120 i pa120. U čemu je razlika? Il je svejedno koji uzmen... Ovaj pa120 mi izgleda lipše :)

  The only differences are the color (grey vs black), fans and the 120 has covers on the towers making it 2mm taller than the SE. The pa120 uses TL-C12 fans while the SE uses TL-C12C fans!
Ako neces narucivati Thermalright-a izvana s obzirom na cijenu AC 240/280 II ti je kod nas top izbor za hladenje!

 Thx onda ide thermalright

Još samo ostaje koju matičnu za kakvih 300-350

 

Oće ova poslužit?

https://www.nabava.net/nekategorizirano/msi-pro-z790-p-wifi-cijena-intel-lga-1700-intel-celeron-389472221

Poruka je uređivana zadnji put sri 20.9.2023 10:30 (Volume).
8 mjeseci
protjeran
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Nemoj taj kriplani P model, ova je malo skuplja ali nudi dosta vise MSI PRO Z790-A WIFI

Moj PC  
0 0 hvala 1
8 mjeseci
protjeran
offline
Moj PC  
0 0 hvala 0
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Intel i5 Club
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice