Što bi se na Linuxu moglo poboljšati.

poruka: 142
|
čitano: 19.230
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: Što bi se na Linuxu moglo poboljšati.
josipva kaže...
.. Primjera radi, na isti način je Metro interface mogao biti glavni interface na Win10 no ljude je očito bilo briga, to bi i dalje bio Windows, samo malo zatupljeniji...

- nije baš primjer... jer ga od prvog dana pljujem kao i svi klasični desktop juzeri koji ekšli nešto i rade osim point&klik prstićem.

- do tog da je vraćen desktop.. ali MSovi ralozi za to su kao i Canonicalovi. Mobilni su cilj/sveti gral.

 

s metro/modern UIem je smisao ''windowsa'' (u svim značenjima) besmislen. Pa se tako zbog fullsrc.appsa (za mobilne+prstić), reninventa (fanfare! tararaaa..) window! pa onda 4x prozora koje možeš posložiti. To je kao miracleblade kojim možeš prerezati pile, na pola, kad želiš pola a pola za sutra... stvarno čaroban nož i windows (koji je paradigma multi form načinu rada vs jednoaplikacijskog DOSa) ... i to je PR gurao kao dobro, pa izmjenu kao dobro, pa povratak opet kao dobro.. i sve to za korisnike koji to žele mada vrište protiv toga. Zamisli, možeš 4x prozora otvoriti na ekranu (jer su i oni skontali da su ubili prozore), ej-bro, to je nešto uber... naravno, na mobitelu je to beskorisno (zato je i bio uveden full screen), ali ide se i dalje, sad uvode multidesktop, ono što linux ima od kad?.. a istovremeno 99% windozera to ne treba, nit im paada neka pametna ideja napamet. .. osim kad šef naiđe ili žena .. što od tog ima Perica u gamingu, ili Štefica u wordu? Ja mogu naći neku upotrebu pa i fejsbukovac koji kao radi na novoj vladinoj studioznoj procjeni najma zgtowera excelice i grafove dok farma i lajka... linux to ima, Perica&Štefica (da su na linuxu) to 99% ne bi koristili, ali sad PR za windoze to najavljuje kao uber fičer. Windows bez windowsa.. pile bez sise?

 

npr jedan moguć scenarij, hotkeysi.. tipka tako Štefica.. i nema ništa na ekranu. Jedanko kao što se npr može zarotirati slika ili promijeniti VGA out, ode pola dana dok Štefica pronađe (jer i ćorava koka..) svoj blaženi destop u bespućima virtualnih. Koliko joj je taj fičer od pomoći?

 

Čak mi dođe žao ekipe programerka koja mora poloviti nove VS2015 fičere, nakon što su jedva dobili stabilan prethodni u cilju kompatibilnih appsa s modernijim UIem, koji je za bilo koji poslovni task zapravo kontraproduktivan uz ponovo vraćen desktop kao primarni UI (na desktop PCju, jer sad su sve devicesi...i ovise o ekranu/HWu..).

 

- u tom kontekstu (PRa i ponekad umobolnih rješenja) distre ipak imaju prednost, jer ih ne kreira PR nego ipak nektko tko koristi PC, pa makar geek.

 

---

btw, 'neka platforma' (nevažno konzola ili workstation/PC..) može ili ne može otvoriti 'word'... tj sadržaj/file (u ovom primjeru word.doc-dokument) ovisno o tome ima li APLIKACIJU za to, to opet ne radi OS ili HW/konzola itd.. to može i Pleyka ako joj sonyjevi programeri ubace odgovarjuću app/acrobat/MSO.. nešto. Ako to nije cilj/potreba, tad je i želja nepotrebna/besmislena, jednako kao da želim na TVu kuhati čaj.. može, ako se ugradi grijače tijelo (rešo) ili aparat za expreso..

Aplikacije pak koristi korisnik, OS (sav sys soft) i HW (sve što nije soft, žice i plastika) to samo omogućuju uz preduvijet kompatibilnost-requirements appsa (ne OSa mada i on ima req za HW).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 23.4.2015 16:40 (ihush).
16 godina
neaktivan
offline
Što bi se na Linuxu moglo poboljšati.

Upravo zato i govorim da bi OS trebao biti što otvoreniji po defaultu, može biti super user friendly, ali to ne mora značiti da ne postoji u nekakvom kutu opcija "Advanced for geeks" gdje čovjek na miru može "rekompajlirati kernel"  ili možda samo maknuti metro i staviti svoj UI po izboru... To je nešto što ni Mac ni Win nemaju, modularnost da od svog računala radiš što želiš, a kako se stvari kreću u budućnosti će biti još gore... Kome odgovara, slobodno...

 
2 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
Re: Što bi se na Linuxu moglo poboljšati.
josipva kaže...

Upravo zato i govorim da bi OS trebao biti što otvoreniji po defaultu, može biti super user friendly, ali to ne mora značiti da ne postoji u nekakvom kutu opcija "Advanced for geeks" gdje čovjek na miru može "rekompajlirati kernel"  ili možda samo maknuti metro i staviti svoj UI po izboru... To je nešto što ni Mac ni Win nemaju, modularnost da od svog računala radiš što želiš, a kako se stvari kreću u budućnosti će biti još gore... Kome odgovara, slobodno...

 To je "nepisana 5. sloboda slobodnog softvera":sloboda da sam popraviš softver ili platiš nekome da ti to napravi.

Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/ Svi smo mi jedna velika obitelj sa prezimenom Čovječanstvo
15 godina
offline
Re: Što bi se na Linuxu moglo poboljšati.

-ali to opet nije prava sloboda, moraš imati izbor valute plaćanja, claculatora za obračun, poreza pa i same cifre koju plaćaš. Tad je izbor, pa i do tog da kažeš 'neću' ne sviđa mi se itd.. tad bi linux/user bio free.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
Re: Što bi se na Linuxu moglo poboljšati.
ihush kaže...

-ali to opet nije prava sloboda, moraš imati izbor valute plaćanja, claculatora za obračun, poreza pa i same cifre koju plaćaš. Tad je izbor, pa i do tog da kažeš 'neću' ne sviđa mi se itd.. tad bi linux/user bio free.

 Krivo. To jest sloboda, da li ti to možeš platiti, ili ako uopće moraš ne spada pod slobodu. Zar ti nisi slobodan zato jer ne možeš kupiti ferrari? 

 

Besplatno != sloboda.

Samomrzeći hrvat
9 godina
protjeran
offline
Re: Što bi se na Linuxu moglo poboljšati.
Entry Point kaže...
Hummer kaže...

Jednostavno kad se ljudi naviknu na nešto da se negdje to nalazi ne žele da to bude na nekom drugom mjestu. Samo kad se vidi koliko je Windows 8 imao manje udjela. Jednostavno korisnici žele nove mogućnosti ali i zadržavanje starih na istom mjetu. Što eto upravo dovodi do Windows 10.

 

Problem linuxa je što je svaki za sebe i večina ne želi tražiti koji je linux za njih. A oni koje i zanima malo linux isprobaju 2-3 distre i zadrže se na onima koje su najsličnije Windows sučelju.

 

Korisnicima je bitnije poznato okruženje od sigurnosti i to je to. I da sad netko kopira na linux windows 7 sučelje i stavi da se automatski instalira bilo bi onih koji jednostavno ne mogu da se prebace na neki drugi program jer ne žele da uče koliko god on bio sličan programu na kojem rade uvjek če naći nešto što taj program "nema" jer neznaju podesiti ili uključiti.

 

 

 To uopće nije problem. To je problem kod onih koji sve gledaju kroz prizmu windowsa.

ako hipotetiziramo o 3 OS-a (win-lin-osx) i njihovom udjelu na desktopu i razlozima zašto jedan linux koji nije lošiji od druga dva, mnogi bi rekli da je bolji, ima ekstremno manje korisnika, onda mora postojati neki razlog (ili problem) zašto je to tako.

 

razloga ima više, a glavni su fragmentiranost i (do nedavno) kompliciranost. da postoji samo, npr. linux mint (kojeg instaliraš i sve radi, dapače, pokreneš ga s live usb-a bez instalacije i sve radi), imao bi jednako, ili više korisnika od drugog po broju korisnika os-a, garantirano.

zašto? zato jer korisnici žele:

- jednostavnost

- lijep izgled (jbga, ali tako je...kakav laptop želiš? crveni/rozi...ali ovaj ti je za 1000kn jeftiniji, a puno bolji, nema veze, želim rozi)

- jednostavnost

- brzo rješavanje nastalih problema

- jednostavnost

- jednostavnost

- obaviti posao (u poznatim aplikacijama)

- jednostavnost!!! (tisuće distribucija nisu jednostavne)

 

hrpa distribucija i različitih načina rješavanja iste stvari su prednost jedino za pojedince iz IT branše koji imaju interesa učiti o linuxu, za sve ostale je komplikacija (ako se sretnu s linuxom), a za sam linux je usporenje u razvoju (slažem se s onim tko je rekao da bi linux postao bolji s privlačenjem većeg broja korisnika, a ne lošiji, kako to tvrde zagriženi fanovi).

10 godina
offline
Re: Što bi se na Linuxu moglo poboljšati.
Mazga kaže...

ako hipotetiziramo o 3 OS-a (win-lin-osx) i njihovom udjelu na desktopu i razlozima zašto jedan linux koji nije lošiji od druga dva, mnogi bi rekli da je bolji, ima ekstremno manje korisnika, onda mora postojati neki razlog (ili problem) zašto je to tako.

 

razloga ima više, a glavni su fragmentiranost i (do nedavno) kompliciranost. da postoji samo, npr. linux mint (kojeg instaliraš i sve radi, dapače, pokreneš ga s live usb-a bez instalacije i sve radi), imao bi jednako, ili više korisnika od drugog po broju korisnika os-a, garantirano.

zašto? zato jer korisnici žele:

- jednostavnost

- lijep izgled (jbga, ali tako je...kakav laptop želiš? crveni/rozi...ali ovaj ti je za 1000kn jeftiniji, a puno bolji, nema veze, želim rozi)

- jednostavnost

- brzo rješavanje nastalih problema

- jednostavnost

- jednostavnost

- obaviti posao (u poznatim aplikacijama)

- jednostavnost!!! (tisuće distribucija nisu jednostavne)

 

hrpa distribucija i različitih načina rješavanja iste stvari su prednost jedino za pojedince iz IT branše koji imaju interesa učiti o linuxu, za sve ostale je komplikacija (ako se sretnu s linuxom), a za sam linux je usporenje u razvoju (slažem se s onim tko je rekao da bi linux postao bolji s privlačenjem većeg broja korisnika, a ne lošiji, kako to tvrde zagriženi fanovi).

 Ne postoji fragmentiranostu linuxu. To je izmišljeno od strane onih koji ne koriste linux distribucije. I ne to nije problem i dalje.

 

Razlog male zastupljenosti linux distribucija jest da do vremena kad su one stvarno mogle biti korisne i bezbolne za instalaciju i korištenje široj masi, MS je imao proizvod koji je bio na preko 90% računala.

 

Dalje je stvar psihologije i onog na što si naučio, i ono što ti je bilo dostupno.

 

Ista analogija se može povući i u svijetu mobilnih OS-a. Zar ti misliš da dođe neki uber dobar OS na mobilne uređaje, da bi isti mogao skinuti sa trona Android ili iOS? Naravno da ne bi, kupio bi mrvice ili bi imao ograničenu publiku kao što je i slučaj sa linux distribucijama.

 

Obrnuta stvar ti vrijedi i za server OS-e. Da je MS imao proizvod koji bi mogao konkurirati linuxu na tom području u pravo vrijeme imali bi i serversku dominaciju.

 

Nadalje da ne pričamo o hardware-skom monopolu, utjecaju, a ponegdje i ucjenama.

 

Da je barem tako jednostavno kao ta "fragmentacija".

Samomrzeći hrvat
16 godina
odjavljen
offline
Što bi se na Linuxu moglo poboljšati.

Ja sam poprilično siguran da su glavni razlozi nekorištenja linuxa zapravo inercija (win su tu oduvijek i "besplatni" su) te izostanak najpopularnijih igraćih naslova.

Freak Show Inc.
 
4 0 hvala 0
9 godina
protjeran
offline
Re: Što bi se na Linuxu moglo poboljšati.
Entry Point kaže...
Mazga kaže...

ako hipotetiziramo o 3 OS-a (win-lin-osx) i njihovom udjelu na desktopu i razlozima zašto jedan linux koji nije lošiji od druga dva, mnogi bi rekli da je bolji, ima ekstremno manje korisnika, onda mora postojati neki razlog (ili problem) zašto je to tako.

 

razloga ima više, a glavni su fragmentiranost i (do nedavno) kompliciranost. da postoji samo, npr. linux mint (kojeg instaliraš i sve radi, dapače, pokreneš ga s live usb-a bez instalacije i sve radi), imao bi jednako, ili više korisnika od drugog po broju korisnika os-a, garantirano.

zašto? zato jer korisnici žele:

- jednostavnost

- lijep izgled (jbga, ali tako je...kakav laptop želiš? crveni/rozi...ali ovaj ti je za 1000kn jeftiniji, a puno bolji, nema veze, želim rozi)

- jednostavnost

- brzo rješavanje nastalih problema

- jednostavnost

- jednostavnost

- obaviti posao (u poznatim aplikacijama)

- jednostavnost!!! (tisuće distribucija nisu jednostavne)

 

hrpa distribucija i različitih načina rješavanja iste stvari su prednost jedino za pojedince iz IT branše koji imaju interesa učiti o linuxu, za sve ostale je komplikacija (ako se sretnu s linuxom), a za sam linux je usporenje u razvoju (slažem se s onim tko je rekao da bi linux postao bolji s privlačenjem većeg broja korisnika, a ne lošiji, kako to tvrde zagriženi fanovi).

 Ne postoji fragmentiranostu linuxu. To je izmišljeno od strane onih koji ne koriste linux distribucije. I ne to nije problem i dalje.

 

Razlog male zastupljenosti linux distribucija jest da do vremena kad su one stvarno mogle biti korisne i bezbolne za instalaciju i korištenje široj masi, MS je imao proizvod koji je bio na preko 90% računala.

 

Dalje je stvar psihologije i onog na što si naučio, i ono što ti je bilo dostupno.

 

Ista analogija se može povući i u svijetu mobilnih OS-a. Zar ti misliš da dođe neki uber dobar OS na mobilne uređaje, da bi isti mogao skinuti sa trona Android ili iOS? Naravno da ne bi, kupio bi mrvice ili bi imao ograničenu publiku kao što je i slučaj sa linux distribucijama.

 

Obrnuta stvar ti vrijedi i za server OS-e. Da je MS imao proizvod koji bi mogao konkurirati linuxu na tom području u pravo vrijeme imali bi i serversku dominaciju.

 

Nadalje da ne pričamo o hardware-skom monopolu, utjecaju, a ponegdje i ucjenama.

 

Da je barem tako jednostavno kao ta "fragmentacija".

 Da, to je bio razlog prije 20 godina, ali zašto je još i danas takav? WP na mobilnoj platformi je u startu podbacio, ali je u roku 1-2 god podigao nekoliko postotaka udjela, dok linux u više od 20 godina nije podigao skoro ništa. Razlog mora postojati.

 

Apple je isto imao zanemariv postotak još prije 10-15 god, a sada je na 30-ak% (desktop) strojeva. Zašto? Zato jer su prepoznali što je bitno korisniku - jednostavnost - mi ćemo se brinuti o funkcioniranju, a vi koristite.

10 godina
offline
Re: Što bi se na Linuxu moglo poboljšati.
Friday kaže...

Ja sam poprilično siguran da su glavni razlozi nekorištenja linuxa zapravo inercija (win su tu oduvijek i "besplatni" su) te izostanak najpopularnijih igraćih naslova.

 Da, ukratko sam ja to htio reći s time da sam zaboravio na igre 

Mazga kaže...

 Da, to je bio razlog prije 20 godina, ali zašto je još i danas takav? WP na mobilnoj platformi je u startu podbacio, ali je u roku 1-2 god podigao nekoliko postotaka udjela, dok linux u više od 20 godina nije podigao skoro ništa. Razlog mora postojati.

 

Apple je isto imao zanemariv postotak još prije 10-15 god, a sada je na 30-ak% (desktop) strojeva. Zašto? Zato jer su prepoznali što je bitno korisniku - jednostavnost - mi ćemo se brinuti o funkcioniranju, a vi koristite.

 Zaboravljaš činjenicu da iza WP-a i Apple proizvoda stoje kompanije koju su vrijedne stotine miljardi dolara.

 

Iza linuxa stoji hrpa geekova koji u slobodno vrijeme doprinose kodu. Neki manji broj njih je zaposleno u linux centriranim kompanijama kao redhat, cannonical, pa onda Intel i IBM itd.

 

Apple prije 10-15 godina nije imap ništa, oni su prvi koji su izbacili na tržište moderan smartphone. Budimo realni. 

 

Wp ima par postotaka jer je to napravio kroz utvrđeni brand koji se zove nokia, uz nešto HTC-a, koji su odradili kampanju i približili ga svojoj korisničkoj bazi.

 

 

Samomrzeći hrvat
16 godina
odjavljen
offline
Re: Što bi se na Linuxu moglo poboljšati.
Entry Point kaže...

 Da, ukratko sam ja to htio reći s time da sam zaboravio na igre 

 

Igre su vrlo bitna stavka. Koji korisnik vuglaris ne bi htio "bullet proof" OS na kojem može odigrati novi GTA?

Freak Show Inc.
10 godina
offline
Re: Što bi se na Linuxu moglo poboljšati.
Friday kaže...

 

Igre su vrlo bitna stavka. Koji korisnik vuglaris ne bi htio "bullet proof" OS na kojem može odigrati novi GTA?

 Definitivno se slažem. I to se neće promjeniti uskoro na stranu bilo kojeg os-a osim win.

 

A i slažem se da je i za prebjege s win na linux jako teška tranzicija s obzirom na broj distribucija, jer ljudima je teško izaći iz comfort zone, pa onda sve uspoređuju sa win.

Samomrzeći hrvat
16 godina
odjavljen
offline
Re: Što bi se na Linuxu moglo poboljšati.
Entry Point kaže...
 

A i slažem se da je i za prebjege s win na linux jako teška tranzicija s obzirom na broj distribucija, jer ljudima je teško izaći iz comfort zone, pa onda sve uspoređuju sa win.

 

Moja reakcija na ovo:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1b/Linux_Distribution_Timeline.svg

 

Je ovo:

 

Freak Show Inc.
9 godina
protjeran
offline
Re: Što bi se na Linuxu moglo poboljšati.

Nebitno, gubiš nit...

 

Ako jedni i drugi rade isto, onda će i rezultati biti isti.

Rad Hat zarađuje na linuxu zašto? Zbog podrške - čak i u tom enterprise segmentu gdje firme koje koriste RH imaju vlastite IT stručnjake, koji bi mogli uzeti source code i složiti sustav od nule...ne rade to, već plate RH, jer sve funkcionira, a ono što ne radi će njihov support natjerati da radi, ili predložiti rješenje.

 

Ne mogu se ova dva segmenta uspoređivati direktno, ali poanta je tu, a sad pitanje od milijun dolara! Misliš li da bi RH zarađivao toliko na linuxu da imaju 50 "svojih" distribucija i da su međusobno nekompatibilne?

16 godina
neaktivan
offline
Što bi se na Linuxu moglo poboljšati.

može se tu dosta poboljšati, ali može se i na drugim OS-ovima dosta toga poboljšati. npr. danas mi trebale sve MAC adrese korisnika na mreži:

 

sudo nmap -sP 192.168.1.0/24 > popis_mac.txt

 

ili mogućnost opcija kod Dolphina

ili nedostatak fragmentacije kod ext4 ili snapshot kod btrfs-a. Odi u Event Viewer kod Windowsa i pod Windows Logs potraži riječ 'defrag'. Začudit ćeš se koliko 'Disk Defragmenter service' radi, dok kompjuter 'ništa' ne radi samo da što bezbonije popravi štetu. 

 

Osobina političara je reklamirati svoje vrline, a o mana šutjeti. Kad sagledaš obje strane medalje ... sve se svodi na ono što tebi odgovara.

There is no job like cron job!
Poruka je uređivana zadnji put čet 30.4.2015 13:16 (hrvooje).
 
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Što bi se na Linuxu moglo poboljšati.
Mazga kaže...

 

Ne mogu se ova dva segmenta uspoređivati direktno, ali poanta je tu, a sad pitanje od milijun dolara! Misliš li da bi RH zarađivao toliko na linuxu da imaju 50 "svojih" distribucija i da su međusobno nekompatibilne?

 Ti gubiš nit.

 

Kao što sam rekao već ne znam koliko puta, ajmo onda napraviti jednu distribuciju i nazvati je prozori i završimo onda tu priču koju vi zovete "fragmentacija", a mi sloboda.

 

Ajmo se ograničiti. Nitko tu ne shvaća da cilj linux-a kao takvog nije osvajanje tržišta pod svaku cijenu. To je posao za kompanije. Linux sam po sebi je tu kao alternativa u obliku otvorenog software-a, ništa drugo. 

 

Svi ostali imaju slobodu koristiti taj software na svoj način i kroz svoju viziju = puno distribucija. Odnosno ne toliko puno koliko si ljudi zamišljaju, nego ima jako puno remix-a dok postoji par različitih distribucija, koje se većinom samo razlikuju packet managerima i nešto drugačijom sys folder organizacijom.

 

 

Samomrzeći hrvat
9 godina
protjeran
offline
Re: Što bi se na Linuxu moglo poboljšati.

Zadnjih par godina koristim privatno isključivo Linux. Definitivno mi bi više odgovaralo da ima 99% manje distribucija, ali na kojima sve radi bez problema (driveri, programi...), pa da mogu i poslovno koristiti Linux, a ne da moram kupovati win...

Nije to problem linuxa, već proizvođača...blablabla...da ima više korisnika, bilo bi više drivera, bilo bi više opcija, više korisnika svake vrste (pa i developera)...više korisnika linuxu može donijeti samo dobro...za više korisnika treba biti jednostavniji za neiskusne korisnike - takvih je najviše - neće oni raditi kod za Linux, ali će zbog njih, ako ih bude dovoljno svi oni koji izbjegavaju raditi aplikacije i drivere za Linux promijeniti politiku

 

I ne, neće jednostavnost i više korisnika od linuxa napraviti win

 

Mislim da je tema što se može popraviti na linuxu, a ne "zašto je Linux savršen"...

13 godina
offline
Re: Što bi se na Linuxu moglo poboljšati.
Entry Point kaže...
Mazga kaže...

 

Ne mogu se ova dva segmenta uspoređivati direktno, ali poanta je tu, a sad pitanje od milijun dolara! Misliš li da bi RH zarađivao toliko na linuxu da imaju 50 "svojih" distribucija i da su međusobno nekompatibilne?

 Ti gubiš nit.

 

Kao što sam rekao već ne znam koliko puta, ajmo onda napraviti jednu distribuciju i nazvati je prozori i završimo onda tu priču koju vi zovete "fragmentacija", a mi sloboda.

 

Ajmo se ograničiti. Nitko tu ne shvaća da cilj linux-a kao takvog nije osvajanje tržišta pod svaku cijenu. To je posao za kompanije. Linux sam po sebi je tu kao alternativa u obliku otvorenog software-a, ništa drugo. 

 

Svi ostali imaju slobodu koristiti taj software na svoj način i kroz svoju viziju = puno distribucija. Odnosno ne toliko puno koliko si ljudi zamišljaju, nego ima jako puno remix-a dok postoji par različitih distribucija, koje se većinom samo razlikuju packet managerima i nešto drugačijom sys folder organizacijom.

 

 

 Sloboda je sloboda, fragmentacija je fragmentacija. Na Linuxu postoji i jedno i drugo, samo sto jedni slobodu pokusavaju nazvati fragmentacijom a drugi fragmentaciju pokusavaju nazvati slobodom. Izbor distribucije je sloboda i onda unutar distribucije izbor DE tj. GUI-ja je jos vise slobode. Medjutim kad nesto na jednoj distribuciji radi out of the box a na drugoj ne radi onda je to fragmentacija a kad na toj na kojoj radi promijenis DE pa ono vise ne radi, onda je to jos malo fragmentacije.

14 godina
neaktivan
offline
Što bi se na Linuxu moglo poboljšati.

Ovako...Želim više korisnika na Linuxu,ali ne želim napraviti ni 1% kompromis što se tiče slobode radi toga.

Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/ Svi smo mi jedna velika obitelj sa prezimenom Čovječanstvo
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Što bi se na Linuxu moglo poboljšati.
g12356 kaže...

Ovako...Želim više korisnika na Linuxu,ali ne želim napraviti ni 1% kompromis što se tiče slobode radi toga.

 Kako misliš?

 

Pa ni Windows nema kompromise što se tiče slobode pa je opet jako popularan.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Što bi se na Linuxu moglo poboljšati.
Onjegin kaže...
Pa ni Windows nema kompromise što se tiče slobode pa je opet jako popularan.

 

14 godina
neaktivan
offline
Re: Što bi se na Linuxu moglo poboljšati.

Mogu li na Windowsima deinstalirati kernel i instalirati custom kernel sa manualno podešenim kompajlerskim zastavicama?Mogu li na Windowse instalirati npr. Cijeli custom IP stack i postaviti ga kao defaultni?

 

Možeš li na Linuxu pokrenuti Photoshop?Možeš,preko winea.Ako wine ne radi,možeš uzeti code editor i pisati patcheve dok Photoshop u wineu ne proradi.Ili platiš nekoga da programira umjesto tebe.A pošto je podloga(wine) tebi dana u altruističkom duhu besplatno,bilo bi krajnje nekulturni od tebe da svoje patcheve ne vratiš njima.

 

Dali bi Joe Average osta od svega u ovom postu učinio?Vjerojatno ne,alivrlo važno je da mu se to barem omogući.

Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/ Svi smo mi jedna velika obitelj sa prezimenom Čovječanstvo
10 godina
protjeran
offline
Što bi se na Linuxu moglo poboljšati.

 

koliki postotak korisnika zanima kernel i bilo što u vezi kernela i sourca  ?  

 

AAplikacija je ta koja je glavna.  Dok imaš dobar web preglednik koji je kompletan-brz-stabilan, dok imaš player koji vrti svu multimediju bez problema i traženja kodeka, dok ti se omiljene igre vrte brzo i stabilno, tada te riječi poput kernel-drajver-kod uopće ne zanimaju. Te tehnikalije trebaju zamarati intel, ibm, dell, cannonical, redhat, a ne ivicu i maricu.  

 

Navike se teško mjenjaju. Microsoft je na vrijeme odradio job, dobio korisnike, i sada je teško nekog navikavati i učiti na bilo kaj drugo . A i poslovna politika ms je kvalitetno osmišljena i provedena od kvalitetnih osoba dobro placenih za svoj job  ( mislim na igru suradnje sa većinom svjetskih vlada i institucija)... 

 

Teško bu to dostići sadašnjim nacinom i taktikom.

A naravno da ovisi i kaj je kome cilj. Ako nekog gušta igranje kodom cjeli dan da bi zakosio font u text editoru, takvom paše sadašnje stanje.

 

A tvrtke koje nastoje zaraditi na linuxu znaju da bez gazde koji lupa sakom o stol i daje rokove, nema napretka. Par glavnih igrača ( redhat, suse,cannonical)  to razumiju i rade u tom smjeru. Razlike među njima su sve  manje a rješenja sve sličnija i nije nemoguće da kroz par godina dođe do nekog vida stapanja kompanija i unificiranog proizvoda... Sve je moguće, a kompanije postoje radi zarade njihovih vlasnika i tom cilju sve podreduju

 
2 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Što bi se na Linuxu moglo poboljšati.
Boli me.Meni je važno da mogućnost za ono što sam rekao postoji i točka.
Netko je pitao koju slobodu imam na Linuxu a nemam na Windowsima,ja sam odgovorio.
Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/ Svi smo mi jedna velika obitelj sa prezimenom Čovječanstvo
10 godina
protjeran
offline
Što bi se na Linuxu moglo poboljšati.

 

Kompa, ja sam govorio o općenitom stanju, nevezano za tvoj stav.

 

I cannonical i novell  kažu za svoje proizvode da su to operativni sustavi  ( ubuntu i opensuse)  namijenjeni najširem krugu korisnika sa filozofijom jednostavnosti i principom pali i vozi. Znači oni rade svoje proizvode za tu ciljanu publiku koja netreba nikakva informatička znanja, a ne za osobe koje ispravljaju kod ili zalaze u mračne dubine.  Ti tzv geekovi uopće ne zanimaju velike linux igrače jer je cilj zarada  ( na razne načine)   a nije im cilj omogucavanje nečije edukacije.

 

SySystemd, ubuntu fon, i još dosta pokazatelja nazire puteve i ciljeve koji zanimaju velike linux igrače koji ulažu svoju lovu u tu igru.  Bez ulaganja sredstava nema razvoja ni napretka.  Pa cannonical je u par godina  sa ubuntom više učinio na popularizaciji linuxa kao home desktop platforme nego svi ostali zajedno u svo vrijeme prije toga.   

 

Jest da sve to malo kasni, ali povijest je takva kakva je.... 

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Što bi se na Linuxu moglo poboljšati.
Friday kaže...

Ja sam poprilično siguran da su glavni razlozi nekorištenja linuxa zapravo inercija (win su tu oduvijek i "besplatni" su) te izostanak najpopularnijih igraćih naslova.

- aplikacije. (i igre su apps, software, soft pak proizvodi netko obično s nekim komercijalnim interesom pogotvo zabavni dio... prije se pronađe kvalitetan free soft/utils neovisno o platformi nego igra).

- gaming industrija je jedna od jačih. Platforma je bitna, neka kutija ili PC, alati, cijena.. što btw 'ubija' PC/win-gaming efikasnije nego Steam-Linux po prijetnjama izdavača, koji opet izdaju za win..

 

Entry Point kaže...
..
Mazga kaže...

 Da, to je bio razlog prije 20 godina, ali zašto je još i danas takav? WP na mobilnoj platformi je u startu podbacio, ali je u roku 1-2 god podigao nekoliko postotaka udjela, dok linux u više od 20 godina nije podigao skoro ništa. Razlog mora postojati.

 

Apple je isto imao zanemariv postotak još prije 10-15 god, a sada je na 30-ak% (desktop) strojeva. Zašto? ..

 

Iza linuxa stoji hrpa geekova koji u slobodno vrijeme doprinose kodu. Neki manji broj njih je zaposleno u linux centriranim kompanijama kao redhat, cannonical, pa onda Intel i IBM itd.

 

Apple prije 10-15 godina nije imap ništa, oni su prvi koji su izbacili na tržište moderan smartphone. Budimo realni. 

 

Wp ima par postotaka jer je to napravio kroz utvrđeni brand koji se zove nokia, uz nešto HTC-a, koji su odradili kampanju i približili ga svojoj korisničkoj bazi.

 

 

@ Mazga, linux ne dominira desktopom, aplikacije-proizvođači i kvaka22.. ali dominira u ostalim dijelovima. Linux ne mora ništa, nit je neki linuxov cilj nešto takvog. Linux nije neka firma kao MS-IBM.. da bi imala takav cilj. Linux je samo OS (da ne natežemo kernel ili GNU..) ili filozofija kao FOSS. Ponuda-potražnja, interesi su nešto drugo.

-Apple? LOL, npr oduvijek ima 30% u USA, 7% globalno za PC. Statistika sad može ubaciti mobilnu platformu, ali to je statistika a mi smo ipak picijaši. (ok, tu vjerojatno govoriš o iOS-iPhone.. da, jednako kao što prije 20g mobitel nije postojao.. a to je argument za?). Apple je oduvijek bio the firma, nekad ih je zanimao 'radna stanica' za grafičare-video.. kao MAC, danas mobač. Jednako je s MSom i Canonicalom. Statistiku nekad bolje ne dirati, jer sve pokvari ili zamuti.

 

@ Entry, geekovi su argument za što uz IBM..? Broj zaposlenih? Gdje u MSu ili 'na linuxu'?.. Kvaliteta ili količina softa koji se nudi? Što je poveznica? I što dokazuje vezano za PC ili OS, appse?..

 

hrvooje kaže...

može se tu dosta poboljšati, ali može se i na drugim OS-ovima dosta toga poboljšati. npr. danas mi trebale sve MAC adrese korisnika na mreži:

 

sudo nmap -sP 192.168.1.0/24 > popis_mac.txt

 

ili mogućnost opcija kod Dolphina

ili nedostatak fragmentacije kod ext4 ili snapshot kod btrfs-a. Odi u Event Viewer kod Windowsa i pod Windows Logs potraži riječ 'defrag'. Začudit ćeš se koliko 'Disk Defragmenter service' radi, dok kompjuter 'ništa' ne radi samo da što bezbonije popravi štetu. 

 

Osobina političara je reklamirati svoje vrline, a o mana šutjeti. Kad sagledaš obje strane medalje ... sve se svodi na ono što tebi odgovara.

- sav si se pogubio, mrežne stvari su na svim OSevima ipak 'the-mreža', jednake.. razlika je samo što je linux mrežni car i defaultno ima sve potrebne alate, notepad, browser, mediaplayer.. ili mrežni alati. Traktor ima plug, auto ima gepek, to je standardna oprema koja ima smisla. Sve se može bilo kojim OSom, alati su isti, korištenje se može razlikaovati u swichu-sintaxi kao zip-rar-7z u CLIu.. bigdeal..

 

Dalje opis mogućnosti filemanagera (ili bilo kjeg softa/utilsa..) je također nepotrebno, npr NC, BC, ... 99% juzera nezanimljivo, možda lakše ako usporedimo browsere.. ista stvar.

Ili je možda naglasak da bi najbolji filemanger/browser itd. morao biti by MS? MS ima platformu (OS, Office, dx, ..) i winfilemanager koji je rudimentaran kao i njegov notepad. Zato postoji npr notepad++... i problema nema. Dali je 'linuxov' filemanager bolji ili Canonicalov, RHov.. ? Vidiš na što ciljam, netko (treća strana) proizvodi nešto. To ugl nema veze s OSom osim komplatibilnosti-platforme ili requirementsa.

Adobe, nekd za Mac, danas za wintel dok je HW identičan. Photoshop..

 

Fragmentacija FSa/defrag.. vidi se da nisi win-poweruser. Fame o boljim/lošijim FSima su tipa svađe o boji kože elijenaca, zeleni, sivi.. na tufnice. Navesti tad argument u idlanju je katastrofa od argumenta ili defaulta.. btw, FS koji nema problem s fragmentacijom ima s TOCom, nakon x-broja fileova... Ni jedan FS koji se upotrebljava danas (a upotrebljavao se i jučer, prije 5g, 10g..) nije loš. Svaki ima neki drawback, jel to speed, journaling, .. nešto peto. Koristiš ono što ti treba, 99% juzera ne treba baš ništa od tih razlika-mogužnosti i specifičnih prednosti. Kao što je deva dobra za pustinju, polarni medo za zimu, ne znači da su najbolji.. kad zamjene mjesta. Traktor-Auto. (s time da traktor nije simbol lošeg-selje, nego radnog stroja, dok je auto osobni, za vozanje juzera.. traktor je u pravilu vrijedniji.). OS je 'vozilo' u najširem smislu, dali ti treba vlak, avion, brod, bicikl.. ovisi o namijeni, a FS je tad put kojim plove/vozi to votilo sa specifičnim zahtijevima. Tek ako više FSova zadovoljava kriterij admin može birati po svom izboru ili mišljenju koji je bolji i to u njegovom konkretnom slušaju-namjeni, ovako može samo birati pogrešnog, kao pustinjski polarni medo koji nema šanse protiv deve jednako kao što to polarna deva nebi imala.

 

Argumenti su vam blagorečeno, upitini. Više revoltirani/pogrešni/napadački nego dobri.

Jedini 'ispravan' je o političarima... ali jednako se može izvuči zaključak deva-medo. Dok strana moja-tvoja postaju pogrešne, trebalo bi biti objektivno, za juzere, za 99%, ne za nas par. Legitimno pravo političara je da ističe prednosti, prikriva mane. To u ovim temama nije 'legitimo'. U kontekstu teme je 'legitimnije' da kao bolji znalac koji koristi/čačka, ukažeš na mane OSa kojeg preferiraš, ne 'protivnika' kojeg ne poznaš, ili imamo klasičnu dinamo-hajduk situaciju... može li bolje?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Re: Što bi se na Linuxu moglo poboljšati.

Ne može. Stvar je od početka krenula krivo a ti bi sada ispravljao.

Stručnjak za odmaganje...
11 godina
neaktivan
offline
Re: Što bi se na Linuxu moglo poboljšati.
g12356 kaže...

Mogu li na Windowsima deinstalirati kernel i instalirati custom kernel sa manualno podešenim kompajlerskim zastavicama?Mogu li na Windowse instalirati npr. Cijeli custom IP stack i postaviti ga kao defaultni?

 Možeš li na hamburgeru?

 

Ne možeš, ali opet ga jedeš. Ne tražiš od McDonald'sa da ti omogući.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Što bi se na Linuxu moglo poboljšati.
Onjegin kaže...

 Možeš li na hamburgeru?

 

Ne možeš, ali opet ga jedeš. Ne tražiš od McDonald'sa da ti omogući.

 Dok god je jedina razlika između dva Windows PC-a desktop background smiješno je govoriti kako Windows također "nema kompromise u slobodi". Dok god je Windows proizvod zatvorenog koda od korporacije koja već dokazano sudjeluje u "špijuniranju" korisnika, smiješno je govoriti kako Windows također "nema kompromise u slobodi". Nemoram se uopće dalje truditi i spominjati stvari o korporativnim muljažama, docx-u, guranju zatvorenih formata, manipulacija u njemačkoj i britaniji u vezi odf-a. Ali eto sloboda je što možeš slobodno koristiti MS Office, Photoshop i igre.. 

 

 

Osim naravno ako želiš utvrditi da je Windows pun mogućnosti kao hamburger, onda u redu....

Poruka je uređivana zadnji put čet 30.4.2015 21:32 (josipva).
9 godina
protjeran
offline
Re: Što bi se na Linuxu moglo poboljšati.
josipva kaže...
Onjegin kaže...

 Možeš li na hamburgeru?

 

Ne možeš, ali opet ga jedeš. Ne tražiš od McDonald'sa da ti omogući.

 Dok god je jedina razlika između dva Windows PC-a desktop background smiješno je govoriti kako Windows također "nema kompromise u slobodi". Dok god je Windows proizvod zatvorenog koda od korporacije koja već dokazano sudjeluje u "špijuniranju" korisnika, smiješno je govoriti kako Windows također "nema kompromise u slobodi". Nemoram se uopće dalje truditi i spominjati stvari o korporativnim muljažama, docx-u, guranju zatvorenih formata, manipulacija u njemačkoj i britaniji u vezi odf-a. Ali eto sloboda je što možeš slobodno koristiti MS Office, Photoshop i igre.. 

 

 

Osim naravno ako želiš utvrditi da je Windows pun mogućnosti kao hamburger, onda u redu....

 Imam osjećaj da kolega nije mislio:

- Windows isto nema kompromis - slobodan je (i jako popularan), već:

- Windows isto nema kompromisa - nije uopće slobodan (pa je svejedno jako popularan)

Poruka je uređivana zadnji put pet 1.5.2015 6:33 (Mazga).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice